Podobne sa vyjadruje aj Dame Mary Beard, expertka na historickú oblasť Rímskej ríše. V rozhovore pre Sky News analyzuje trend ako myšlienkový pochod, v ktorom sa môžu muži cítiť bezpečne a zároveň dominantne. „Moderná spoločnosť toto obdobie nevníma ako zaujímavé aj keď so starými Rimanmi máme spoločného viac, než si myslíme,“ tvrdí.
Majú ženy svoj ekvivalent Rímskej ríše?
Ako reakcia na trend sa začali internetom šíriť videá, v ktorých ženy predstavujú svoj vlastný ekvivalent Rímskeho impéria. Ich myšlienky nemajú so starovekým Rímom nič spoločné, no uchyľujú sa k iným historickým momentom ako Titanic, pálenie čarodejníc či spomienky na princeznú Dianu. Často myslia aj na bežné sklamania z predošlých vzťahov alebo ich obľúbené momenty zo známych seriálov. Do popredia sa neskôr dostali aj vážne témy ako strach z prenasledovania, znásilnenie, únos či smrť.
TikTokerka Danyelle Leyden pre portál Business Insider poukázala na rozdiel medzi mužmi a ženami: „Ako ženy sa väčšinu svojho života musíme mať na pozore. Podvedome sa neustále cítime ako korisť.“ Podľa nej má väčšina žien skúsenosti z minulosti, ktoré ich k tejto opatrnosti priviedli.
Aj napriek hlbšiemu významu sa popularita pôvodného trendu stala kritizovanou, a to najmä stereotypným vnímaním mužov prostredníctvom videí na internete. Ženský ekvivalent však naopak podľa sledujúcich poukazuje na tabuizované témy spoločnosti.
Premýšľali ste niekedy aj vy nad Rímskym impériom? Stretávate sa so situáciami, ktoré vám ho pripomína?