V posledných dňoch sa špekulovalo o tom, že vo Fakultnej nemocnici Trenčín sa vodovodné potrubia pri rekonštrukcii teplovodných rozvodov nevymenili, ale len premaľovali. Dokazovať to má aj nebezpečná baktéria Legionella, ktorú odhalili v teplej vode a ktorá sa zvyčajne nachádza v starých rúrach. Najnovšie na tieto správy reagovala nemocnica. Tá tvrdí, že to nie je pravda. Navyše za šírenie neprávd plánuje podniknúť právne kroky.
Fakultná nemocnica v Trenčíne prežíva za posledné mesiace turbulentné obdobie. Dôvodom zo začiatku boli hromadné výpovede lekárov. Najnovšie denník SME zverejnil podozrivú rekonštrukciu teplovodných rozvodov v nemocnici, za ktorú má firma Camase dostať 4,9 milióna eur.
Denník si totiž dal v akreditovanom laboratóriu ALS Czech republic v Česku urobiť rozbor teplej vody v chirurgickom pavilóne nemocnice a ten odhalil vo vode baktériu Legionella. Tá sa sa podľa odborníkov obvykle vyskytuje v starých a zanedbaných vodovodných potrubiach.
Teplovodné potrubia však mala pred piatimi rokmi firma Camase vymeniť na základe koncesnej zmluvy. Podľa denníka existuje dôvodné podozrenie, že ich potrubia nevymenila za nové ale staré len premaľovala. Trenčiansky krajský prokurátor Roman Kutiš nariadil vyšetrovateľovi, aby celý prípad preveril.
Podľa nemocnice sú tvrdenia nepravdivé
Nemocnica označila medializované informácie za nepravdivé a dodala, že spôsobujú neoprávnené obavy pacientov, zamestnancov a návštevníkov nemocnice.
„Rekonštrukcia kotolne a vonkajších rozvodov tepla a TUV bola zrealizovaná v súlade s koncesnou zmluvou a predloženou projektovou dokumentáciou. Predmetom výmeny nebolo potrubie nachádzajúce sa v jednotlivých budovách – oddeleniach, a nebolo potrubie na studenú vodu. T.j. v prípade, že je hrdzavé potrubie na oddelení, toto nebolo predmetom výmeny v rámci koncesnej zmluvy,“ hovorí hovorkyňa nemocnice Martina Holecová.
Podľa nej medializované informácie poškodzujú dobré meno nemocnice a nie sú ničím podložené. „Je zarážajúce, že koncesná zmluva, ktorá je voľne prístupná v Centrálnom registri zmlúv, hovorí jasne o rozsahu výkonov, ktoré vykonal koncesionár,“ dodala a poukázala na to, že je zvláštne, že bývalý riaditeľ nemocnice Tomáš Janík dokončený projekt prevzal bez jedinej výhrady.
Nemocnica tiež dodáva, že Janík pri svojom odchode neodovzdal všetky dokumenty novému vedeniu a tento preberací protokol, ktorý sám podpísal, si nové vedenie muselo vyžiadať od spoločnosti Camase, ktorá práce vykonala.
„Problém nastal až v októbri 2021, kedy FN Trenčín prestala koncesionárovi (Camase, a. s.) uhrádzať záväzky vyplývajúce z Koncesnej zmluvy. Internými zisteniami sme následne dospeli k poznatkom, že faktúry vystavované spoločnosťou Camase neboli vôbec zaraďované do účtovných dokladov FN TN. Čo tým bývalý riaditeľ FN TN Tomáš Janík sledoval a prečo tak robil ukáže až audit, ktorého výsledky čoskoro zverejníme,“ pokračuje Holecová.
Upozorňujú na nepravdivé informácie
Nepravdivé sú podľa Holecovej aj informácie týkajúce sa zamietnutia žaloby FN Trenčín proti Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).
(Článok pokračuje na ďalšej strane)