„Sú to veľmi ošemetné veci. Nechceme predsa, aby veľké spoločnosti rozhodovali o tom, čo je pravda,“ hovorí Hinton. „Vždy som myslel na UI ako na najhlbšiu technológiu, na ktorej ľudstvo pracuje — dôležitejšiu než elektrina alebo čokoľvek, čo sme v minulosti vymysleli. Vďaka UI sa totiž dostávame k podstate toho, čo je inteligencia, čo je to ľudskosť. Vyvíjame technológiu, ktorá bude jedného dňa omnoho schopnejšia než čokoľvek, čo sme kedy videli.“
Bude UI problém?
Rozvoju UI sa venujú de facto všetci najväčší technologickí hráči — Google, Microsoft, Apple či Amazon. Hinton vraví, že by funkcie a dostupnosť UI „nemali zväčšovať, kým nepochopia, ako ju možno lepšie kontrolovať.“ Hinton sa tiež (oprávnene) obáva, že UI časom drasticky zmení trh práce. Už dnes vieme, že medzi povolania, ktoré budú v časovom horizonte 10 až 20 rokov nahradené strojmi s pravdepodobnosťou 98 % a viac, patria vykladači vagónov, šoféri, krajčírky, hodinári, ale aj účtovníci, knihovníci, poisťovací agenti, telemarketéri a napríklad aj modelky.
Na opačnej strane spektra zase stoja psychoterapeuti, zdravotníci a sociálni pracovníci, choreografi, logopédi či učitelia, u ktorých je pravdepodobnosť nahradenia menej ako 1 %.
„Myslím, že by sme mali pre ľudí zachovať povolania, ktorých podstatnou súčasťou je práve ľudský vzťah a empatia, teda starostlivosť o deti a seniorov, psychoterapia – teda všetko to, čo sa v angličtine nazýva „caring professions“. Takisto si myslím, že UI vo vojenskom priemysle (v autnómnych zbraniach) by v žiadnom prípade nemala sama rozhodovať o cieľoch útoku a o ľudských životoch,“ odpovedá pre Startitup Takáč na otázku, ktoré činnosti by UI určite vykonávať nemala.
Upozorňuje, že zatiaľ čo informatici priniesli na trh nástroje UI ako chatGTP či Dahlee, stále vyvíjajú tzv. VUI, teda všeobecnú umelú inteligenciu. „Ide o univerzálny systém, ktorý dokáže riešiť množstvo komplexných problémov a zároveň učiť sa riešiť nové, manažovať vlastné (i konfliktné) ciele, robiť rozhodnutia v situáciách zaťažených neurčitosťou,“ vysvetľuje Takáč a dodáva, že hoci sa viacero tímov na svete pokúša takýto systém vyrobiť, zatiaľ sa im to nepodarilo. Skutočnú hrozbu pre ľudstvo by mohla predstavovať skôr VUI než UI — keďže však neexistuje, niet sa čoho báť.
Hinton verí, že tak ako sme sa naučili šikovne využívať oheň napriek jeho nebezpečenstvám, podarí sa nám „ovládnuť“ aj UI. Koniec koncov, je to práve človek, ktorý umelú inteligenciu kreuje a koordinuje.