Ako už názov napovedá, s alergiou na chlad sa citliví jedinci väčšinou stretávajú v období, keď sa vonkajšie teploty pohybujú okolo nuly. Prejaviť sa ale môže aj v lete, a to napríklad po konzumácii zmrzliny, príliš vychladených nápojov, ale aj pri kontakte s ľadovou vodou. Kvôli svojim typickým príznakom ju ľudia často zamieňajú za prechladnutie. O aké symptómy sa jedná a ako alergiu odhaliť pomocou kocky ľadu? Informuje CNN Prima News.
Nejedná sa doslova o alergiu a je pomerne vzácna. Dochádza u nej síce k uvoľňovaniu hormónu histamínu, ktorý stojí za vznikom alergických ťažkostí, nejde však o reakciu na alergén, ale na zmenu teploty. V zime vzniká predovšetkým v prípade vystavenia nechránených častí tela mrazu. V lete sa potom môže ozvať jednoducho vtedy, ak príde alergik do kontaktu s niečím veľmi studeným.
„V období leta sa môže alergia na chlad prejaviť napríklad pri požití studených nápojov a zmrzlín. Problémy môžu nastať aj pri prudkých zmenách teploty, teda pri kúpaní v ľadovej vode alebo pri prechode z vonku do silne klimatizovaných miestností,“ uvádza doktorka Radka Šedivá z alergologickej ambulancie SYNLAB.
Príznaky sa podobajú prechladnutiu
Príznaky alergie na chlad môžu byť rôzne, dostavujú sa väčšinou do niekoľkých minút po kontakte s chladom a pretrvávať môžu aj hodiny.
„Pri požití studených nápojov či zmrzliny dochádza u citlivých jedincov väčšinou k opuchu pier a slizníc alebo chrapotu . Najbežnejšie prejavy pri kontakte so studenou vodou sú dočasné svrbiace škvrny alebo žihľavkové púčiky v oblasti, ktorá bola vode priamo vystavená. Pri prechode z tepla do prudko klimatizovanej miestnosti je najčastejším príznakom upchatý nos a chrapot,“ popisuje alergologička.
K vážnej reakcii vo forme anafylaktického šoku dochádza pri alergii na chlad len veľmi ojedinele.
Skúste si test s ľadovou kockou
Ak trpíte v popísaných situáciách niektorými spomínanými príznakmi a chcete si overiť, či nemôže ísť o alergiu na chlad, pomôže vám jednoduchý test s kockou ľadu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)