Ak znížiš množstvo prijatých kalórií, znížiš aj množstvo celkového tuku v tele vrátane toho brušného. So zmenou životného štýlu neváhaj, začni čo najskôr. Najdôležitejšia je pohybová aktivita, daj jej preto šancu. Ideálne je aeróbne cvičenie, minimálne po dobu 30 minút denne. Vhodné sú plávanie, aqua aerobik, jazda na bicykli, rýchla chôdza, nordic walking, pomalý jogging, skvelé sú bežky (nikde nie je napísané, že na nich musíš behať, stačí chôdza).
Ak si trúfaš na kolieskové korčule, pusti sa do toho! Spáliš veľké množstvo energie, zoštíhliš a posilníš svaly celého tela vrátane bruška. Pri aeróbnom cvičení sa spáli o 67 % viac energie brušných zásob ako pri posilňovaní.
„Stovka sklapovačiek denne či podobné cvičenia väčšinou nie sú tým správnym riešením. Posilňovanie je totiž výborné na zvýšenie sily a objemu svalovej hmoty, ale nie vtedy, keď chceme zlikvidovať brušný tuk. Sklapovačky posilnia brušnú stenu, a môžu teda znížiť obvod pása, ale nepomôžu redukovať tuk práve na bruchu,“ vysvetľuje MUDr. Mária Skalská z Pre Fit Inštitútu.
Koľko máme merať v páse?
Skvelé, prípadne normálne sú hodnoty do 80 cm u žien a do 94 cm u mužov. Pokiaľ obvod pása u ženy presahuje 88 cm, vystavuje sa dotyčná významnému zdravotnému riziku. U mužov je riziková hodnota svedčiaca o obezite a nadmernom množstve vnútrobrušného tuku nad 102 cm. Každých 5 cm v oblasti pása navyše zvyšuje riziko predčasného úmrtia o 17 %.
Bruško a rakovina
Podľa štúdie zverejnenej Európskou spoločnosťou pre lekársku onkológiu sa obézne ženy po menopauze, ktoré majú tuk uložený v centrálnej časti tela, ocitajú vo zvýšenom riziku vzniku rakoviny. „Brušná obezita je nezávislý, výrazný prediktor rizika rakoviny,“ hovorí vedúci štúdie doktor Line Maersk Staunstrup z katedry biomedicínskych vied v Kodani. „Je známe, že u žien po prechode sa zvyšuje riziko ukladania tuku v oblasti trupu. To nie je nič, proti čomu by sme nemohli nič robiť. Výživa a cvičenie sú v tomto období života kľúčové,“ uzatvára doktor Staunstrup.
Stráž si, čo ješ
Tvoja „nová strava“ by mala byť predovšetkým vyvážená. Stráž si množstvo energie a nepúšťaj sa do príliš drastických diét, pretože by si si skôr spomalil metabolizmus (telo by sa zbavovalo tukových zásob s menšou ochotou). Vyraď potraviny obsahujúce nasýtené mastné kyseliny a alkohol – predovšetkým destiláty napomáhajú ukladaniu tuku v brušnej oblasti. Dbaj na príjem potravín s nízkym glykemickým indexom, ktoré pomáhajú udržať nízku hladinu cukru v krvi, a tým aj znižujú vyplavovanie veľkého množstva inzulínu. V regulácii hmotnosti veľmi pomôže vláknina, zaraď teda do jedálnička viac zeleniny a ovocia. Hýb sa a relaxuj – stres totiž zvyšuje hladinu hormónu kortizolu, ktorý podporuje ukladanie tuku v bruchu. Nezabudni na vodu, ktorá pomáha lepšie transportovať dôležité živiny v tele a tlmiť pocit hladu.
Brušná obezita (typ jablko) so zmnožením viscerálneho tuku hrá dôležitú úlohu vo výskyte mnohých ochorení. Gynoidná obezita (typ hruška) s ukladaním tuku v oblasti zadku a stehien je z hľadiska vzniku metabolických komplikácií menej riziková. Pojem abdominálna obezita bol prvýkrát použitý v roku 1983 švédskymi vedcami. Muži s týmto typom obezity mali pri rovnakom stupni relatívnej nadváhy vyššie hodnoty triacylglycerolov, glykémie nalačno, inzulínémie a krvného tlaku. Vedci vo svojej štúdii zverejnenej v časopise Journal of Clinical Investigation uviedli, že „mužský rizikový profil zistili u žien s obezitou typu jablko oproti ženám s obezitou typu hruška.“
Ak si nevidíš cez bruško na špičky topánok, ocitáš sa v život ohrozujúcej situácii, ktorá je pre tvoje zdravie oveľa rizikovejšia ako veľký zadok.