Tragický život Abrahama Lincolna: Matku mu vzala malária, vzdelával sa sám. Hrôzy otroctva spoznal ešte ako dieťa (1. časť)

Reklama
Zdroj: Wikimedia

Narodil sa 12. februára 1809 ako syn farmára a robotníka, jeho matka bola negramotná. Do histórie sa však zapísal ako jeden z najznámejších amerických prezidentov.

Jeho život sa niesol v znamení tragédie. S manželkou Mary prišli najskôr o 3-ročného syna, zo štyroch synov prežil len jeden. Akoby sa v ich dome usídlilo nešťastie a nechcelo za žiadnu cenu odísť.

Vzdelával sa sám

Malý Abraham vyrastal aj napriek veľkému majetku a všelijakým vedľajším príjmom svojho otca v chudobných pomeroch. S rodinou sa počas detstva niekoľkokrát sťahovali, napokon sa usadili v štáte Illinois.

Malária ho pripravila o matku v čase, keď nemal ani 10 rokov, otec sa usadil v Indiane a mladý Abraham sa čoskoro vydal vlastnou cestou.

Čítať aj písať sa naučil svojpomocne a na živobytie si zarábal už ako 14-ročný. V roku 1828 ho obchodník James Gentry zamestnal v preprave tovaru, vďaka čomu mladý Abraham spoznal hrôzy otroctva.

Počas svojho života vystriedal množstvo povolaní — bol drevorúbač, lovec, zememerač, vojak, poštár aj pomocník v obchode. Vzdelával sa sám, študoval zákony a zapájal sa do verejných debát, kde sa naplno prejavil jeho rečnícky talent.

Časom si otvoril vlastný obchod a vďaka svojej záľube v knihách si získal povesť vzdelaného človeka. A jeho popularita začala rásť.

Synov mu vzali choroby

S manželkou Mary sa im narodily štyria synovia. O detailoch z ich života vieme len málo, nejaké informácie sa dochovali len vďaka listom, ktoré si manželia vymieňali. Zatiaľ čo on žil vo Washingtone, Mary pendlovala medzi hlavným mestom, štátom Kentucky a mestom Springfield.

Lincoln kládol svojej žene na srdce, aby o ňom so synmi hovorila. Nechcel, aby na svojho otca počas jeho neprítomnosti zabudli. Mary sa ho v listoch snažila vždy upokojiť veselou historkou, ktorá sa doma prihodila. V máji 1848 napísala, že sa k nim zatúlalo mačiatko. „Edward tomu rozkošnému stvoreniu priniesol vodu a potravu. Ukázal svoju nežnú povahu. Neboj sa, drahý. Keď pred ním spomeniem tvoje meno, rozjasnia sa mu oči,“ dodala na koniec listu. O rok neskôr už malý Edward nežil.

52 dní ho trápili vysoké horúčky, kašeľ a nechutenstvo. Mary sa ho snažila vyliečiť balzamom, ktorým mu potierala hruď, avšak márne. Zomrel pravdepodobne na tuberkulózu…

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie