fbpx

Tradičná alebo alternatívna medicína? Prieskum ukázal, čo si myslia Slováci

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: freepik/wayhomestudio)

Farmaceutická firma STADA vykonala rozsiahly prieskum vo viacerých krajinách, v ktorom sa respondentov pýtala na to, či veria tradičnej alebo alternatívnej medicíne. Slovensko sa prieskumu zúčastnilo prvýkrát. 

Výsledky ukazujú, kde ľudia tradičnej medicíne dôverujú najviac, informuje o prieskume portál noviny.sk. Slovensko na tom nie je najlepšie, nachádza sa na chvoste tejto tabuľky. Podľa každoročného rozsiahleho prieskumu farmaceutickej firmy STADA však dôveruje tradičnej medicíne a lekárom stále viac ľudí.

Rozsiahly prieskum urobili v 23 krajinách a z nich najlepšie vyšli Fíni, pretože až 84-percent z nich dôveruje klasickej medicíne. Na Slovensku je to len 55 percent. Iba o niečo lepšie je to v Českej republike a Maďarsku – 60 a 62 percent. V tomto prieskume vyšlo, že v priemerne tradičnej medicíne dôveruje 69 percent ľudí.

Čoraz viac Európanov je nespokojných so zdravotnou starostlivosťou. Vyplýva to z nedávneho prieskumu. Kým v roku 2020 bolo spokojných takmer tri štvrtiny opýtaných, teraz je tomu len 56 percent. S týmto zistením prišla firma STADA, ktorá každoročne robí rozsiahly prieskum. Vzorka predstavovala 46-tisíc respondentov z 23 krajín, 21 z Európy, ale aj dvoch ázijských krajín.

Ako je na tom Slovensko?

Slovensko sa zapojilo po prvýkrát. „Dlhé čakacie doby na vyšetrenie u lekára či lekárske prehliadky sú problémom. V niektorých krajinách sa dlho čaká k všeobecnému lekárovi, v iných zase ku špecialistovi. V niektorých krajinách čakáte týždne až mesiace na dôležité operácie,“ povedal CEO STADA Arzneimittel AG, Peter Goldschmidt.

„Najväčším problémom je nedostatočná dostupnosť lekárskeho vyšetrenia, keď ho potrebujete. Ďalší problém je to, že neinvestujeme dostatočne do prevencie,“ informovala konateľka firmy Human8, Magali Geens. 69 percent opýtaných verí tradičnej medicíne a lekárom, čo predstavuje 7 percent nárast od roku 2022.

Slovensko je ale na úplnom konci rebríčka a tradičnej medicíne u nás verí len 55 percent opýtaných. „Ukazuje sa, že ľudia si čoraz viac uvedomujú, že sú za svoje zdravie zodpovední najmä oni sami,“ dopĺňa Goldschmidt. Slováci investujú veľa do seba a do svojho zdravia, čo sa premietlo aj v prieskume, kde sme skončili na piatom mieste. „Až 93 percent Slovákov sa vyjadrilo, že sa starajú o svoje hlavne fyzické zdravie aspoň jednou aktivitou. Čo sa týka mentálneho zdravia, sme na treťom mieste,“ povedala generálna manažérka STADA Pharma Slovakia, Viera Parkániová.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie