TOUTO BEŽNOU ČINNOSŤOU môžete zvýšiť riziko srdcových ochorení. Odborníci radia, ako sa jej vyhnúť

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/drobotdean, rawpixel.com

Celodenné sedenie pri počítači zvyšuje riziko srdcových ochorení. So zistením prišli americkí vedci, podľa ktorých nepomáha ani to, keď voľný čas po práci venujete pohybu. 

Portál The Harvard Gazette informuje o tom, že pokiaľ máte sedavé zamestnanie, zvyšuje sa vaše riziko srdcových chorôb až o 60 %. Tvrdiť to má nový výskum zaoberajúci sa škodlivosťou dlhého sedenia.

„Naše zistenia skutočne zdôrazňujú, aké je dôležité sa prebytočnému sedeniu vyhýbať, a to aj keď ste inokedy fyzicky aktívni,“ hovorí podľa CNN autorka prvej štúdie a kardiologická pracovníčka  z Brigham a Women’s Hospital v Bostone doktorka Ezim Ajufová.

Výskumníci mali k dispozícii dáta takmer 900-tisíc ľudí, ktorí počas jedného týždňa nosili akcelometer. Počas sledovania mohli odborníci porovnať rozdiel medzi sedavým a aktívnym životom a neskoršej diagnózy stavov, ako sú mŕtvice, srdcový infarkt a srdcové zlyhanie. Štúdia ukázala, že u ľudí, ktorí trávili viac času v sede, sa v neskorších rokoch prejavilo vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

„Naozaj odporúčame, aby sa čo najviac ľudí vyvarovalo sedeniu viac ako 10,6 hodiny denne. Myslíme si, že je to rozumný prvý krok pre zmenu v oblasti verejného zdravia, apeluje doktorka. Riešením nemusí byť práca postojačky, ale nepomôže ani ísť si zabehať po práci. Najdôležitejší je pohyb ako taký, čiže krátke prechádzky viackrát do dňa.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie