Celodenné sedenie pri počítači zvyšuje riziko srdcových ochorení. So zistením prišli americkí vedci, podľa ktorých nepomáha ani to, keď voľný čas po práci venujete pohybu.
Portál The Harvard Gazette informuje o tom, že pokiaľ máte sedavé zamestnanie, zvyšuje sa vaše riziko srdcových chorôb až o 60 %. Tvrdiť to má nový výskum zaoberajúci sa škodlivosťou dlhého sedenia.
„Naše zistenia skutočne zdôrazňujú, aké je dôležité sa prebytočnému sedeniu vyhýbať, a to aj keď ste inokedy fyzicky aktívni,“ hovorí podľa CNN autorka prvej štúdie a kardiologická pracovníčka z Brigham a Women’s Hospital v Bostone doktorka Ezim Ajufová.
Výskumníci mali k dispozícii dáta takmer 900-tisíc ľudí, ktorí počas jedného týždňa nosili akcelometer. Počas sledovania mohli odborníci porovnať rozdiel medzi sedavým a aktívnym životom a neskoršej diagnózy stavov, ako sú mŕtvice, srdcový infarkt a srdcové zlyhanie. Štúdia ukázala, že u ľudí, ktorí trávili viac času v sede, sa v neskorších rokoch prejavilo vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení.
„Naozaj odporúčame, aby sa čo najviac ľudí vyvarovalo sedeniu viac ako 10,6 hodiny denne. Myslíme si, že je to rozumný prvý krok pre zmenu v oblasti verejného zdravia,“ apeluje doktorka. Riešením nemusí byť práca postojačky, ale nepomôže ani ísť si zabehať po práci. Najdôležitejší je pohyb ako taký, čiže krátke prechádzky viackrát do dňa.