Ani dodržiavanie správneho životného štýlu nemusí zabezpečiť, že budeme fit až do smrti. Telo vysiela signály, ak sa v organizme dejú zmeny. Neberme ich na ľahkú váhu a podchyťme ochorenie včas.
Vo všeobecnosti platí, aby sme konali včas a nečakali v nádeji, že príznaky zmiznú samy od seba, informuje portál webmd.com.
Lekár Anthony Perre odporúča, aby „ste sa porozprávali so svojím lekárom o akomkoľvek príznaku, ktorý je pre vás nový alebo sa nezmenil,“ povedal pre portál cancercenter.com. Dopĺňa, že „to, že symptóm zmizol alebo sa vyriešil sám, neznamená, že je všetko v poriadku“.
V tomto článku uvedieme niektoré bežné príznaky, ktoré by mohli byť varovnými príznakmi rakoviny v počiatočnom štádiu.
Spoločné varovné signály rakoviny u mužov aj žien
-
Strata chuti do jedla
Rakovina zmení váš metabolizmus, spôsob, akým vaše telo premieňa jedlo na energiu. Tu ide o rakovinu pankreasu, hrubého čreva a vaječníkov, čo vyvíja tlak na váš žalúdok a dáva vám pocit sýtosti.
-
Krv v stolici
Pri rakovine sa objavia napríklad vredy, hemoroidy, infekcie. Keď vidíte vo svojich výkaloch krv, často je prítomná v pažeráku, žalúdku alebo črevách. Skontrolujte sfarbenie krvi – pri jasne červenej máte krvácanie v konečníku alebo na konci čriev. Pri tmavšej môže ísť o žalúdočný vred.
-
Krv v moči
Rakovina obličiek alebo močového mechúra môže spôsobiť tento príznak, ale spôsobuje to tiež infekcia, obličkové kamene či ochorenie obličiek.
-
Nemiznúci kašeľ
Je to tiež jeden z príznakov rakoviny pľúc. K tomu sa pridávajú príznaky, ako sú bolesť na hrudníku, strata hmotnosti, chrapot, únava a dýchavičnosť. Zbystrite, ak ste fajčiar.
-
Extrémna únava
Najčastejší príznak rakoviny. Hovoríme o vyčerpaní, ktoré nezmizne. Ak vám ani zmena úrovne aktivity alebo viac spánku nepomôže, navštívte lekára.
-
Stála horúčka
Zvýšenie teploty signalizuje prítomnosť infekcie v tele. Niektoré druhy rakoviny, vrátane lymfómu, leukémie a rakoviny obličiek a pečene, to tiež spôsobujú. Ak máte teplotu vyššiu ako 38°C, ktorá trvá dlhšie ako niekoľko dní, kontaktuje lekára.
-
Hrča v krku
Môže ísť o infekciu, ale je aj včasné varovanie pred rakovinou štítnej žľazy. Rakovinové hrčky zvyčajne nebolia. Pokiaľ máte jeden, ktorý nezmizne alebo rastie, je čas navštíviť lekára.
-
Nočné potenie
U žien v strednom veku to môže byť znak menopauzy, ale je to aj príznak rakoviny alebo infekcie.
-
Kožné zmeny
Zväčša ide o výrastok, ktorý začína vyzerať inak alebo rana, ktorá sa nehojí. Navštívte dermatológa, ak sa dané miesto napríklad zväčší, nehojí, zmení farbu či tvar.
-
Zdurené lymfatické uzliny
Hrudky na boku krku sú s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené streptokokom alebo inou infekciou. Menej často ide o rakovinu, ako je lymfóm alebo leukémia, čo spôsobuje opuch lymfatických uzlín. Rakovina prsníka, ktorá sa rozšírila, zapríčiňuje opuch lymfatických uzlín pod paží.
-
Problémy s prehĺtaním
Keď sa vám ťažko prehĺta, môže to signalizovať rakovinu pažeráka.
-
Strácate hmotnosť bez diétovania
Až 2 z 5 ľudí, ktorým bola diagnostikovaná rakovina, schudli. Neexistuje žiadny zjavný dôvod. Nechajte si skontrolovať akékoľvek nevysvetliteľné chudnutie.
Skoré príznaky rakoviny u mužov
- Krv v moči alebo spermiách
- Hrčka v semenníku
- Bolesť počas ejakulácie alebo močenia
Skoré príznaky rakoviny u žien
- Hrčka alebo zmena prsníka
- Sčervenanie alebo šupinatenie kože na prsníku
- Bolesť prsníkov
- Zmeny bradaviek
- Hrča pod pažou
- Z bradavky vyteká tekutina, ktorá nie je materským mliekom
- Krvácanie medzi menštruáciami alebo po menopauze
Aby ste znížili riziko vzniku rakoviny, dbajte na životosprávu, doprajte si výživnú stravu, udržujte si optimálnu váhu, cvičte, obmedzte konzumáciu alkoholu a cigariet, a nevystavujte sa slnku. V súčasnosti existuje niekoľko možností liečby, ale dôležité je zachytiť chorobu včas. Preto neotáľajte a kontaktujte lekára, či už ste zachytili zvláštny symptóm, alebo chcete prísť na rutinnú kontrolu.