Slovenský premiér Robert Fico za posledné mesiace absolvoval stretnutia najmä s kontroverznými lídrami, pričom viac cestoval na Východ ako na Západ. Samozrejme, nerátajúc summity Európskej únie, na ktorých zastupoval Slovensko pravidelne.
Na bilaterálne rokovania k našim západným spojencom cestuje Fico skôr sporadicky. Od vlaňajšieho septembra pritom absolvoval niekoľko zahraničných návštev alebo prijal na Slovensku viacerých lídrov.
Návšteva Južnej Kórey
Koncom septembra vycestoval predseda vlády spolu s delegáciou do Južnej Kórey. Stretol sa aj s prezidentom Jun Sok-jolom. Dohodli sa na posilnení bilaterálnych väzieb a spolupráci v bezuhlíkových energetických odvetviach. Soul sa chce totiž uchádzať o pripravovaný slovenský projekt nového jadrového bloku.
Jun Sok-jol a Robert Fico zároveň vyjadrili silné znepokojenie z narastajúcej vojenskej spolupráce a obchodu so zbraňami medzi Severnou Kóreou a Ruskom. Označili to za porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.
Cesta roka do Číny
Tá najdôležitejšia návšteva podľa Roberta Fica však prišla na začiatku novembra. Po stretnutí s predsedom čínskej vlády Li Čchiangom oznámil, že jedným z hlavných výsledkov stretnutia je dohoda o bezvízovom vstupe do Číny na 15 dní pre slovenských občanov a podnikateľov. Slovensko sa zase zaviazalo vytvoriť priame letecké spojenie medzi Bratislavou a Pekingom.
Premiér sa však stretol aj s prezidentom Si Ťin-pchingom. Ten povedal, že vzájomné vzťahy povyšuje na strategické partnerstvo. Slovenská opozícia zase dávala najavo obavy, aby sa naša ekonomika a bezpečnosť nedostali pod kontrolu krajiny s komunistickým režimom. Čínania totiž plánujú postaviť veľkú baterkáreň v Šuranoch.
Rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády
Už krátko po návrate z Číny sa uskutočnilo spoločné zasadnutie kabinetov Slovenska a Ukrajiny. Rokovali o cestovnej mape, ktorá zahŕňala spoluprácu v energetickej bezpečnosti, infraštruktúrnych projektoch či hospodárstve. Týkalo sa to aj podpory mierového plánu prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý bol predstavený na prvom mierovom summite.
Ministri tiež diskutovali o podpore členstva Ukrajiny v EÚ. V tomto prípade premiér Fico povedal, že pri jej integračnom procese nebude Kyjevu klásť žiadne prekážky. „Vieme, aké bude užitočné nielen pre nás, ale aj pre vás, ak budeme mať ďalšieho suseda členský štát EÚ,“ povedal Fico začiatkom októbra.
Slovensko nezradí Srbsko
V druhej polovici novembra premiér zase zamieril na Balkán. Stretol sa s prezidentom Aleksandarom Vučičom a ubezpečil ho, že Slovensko rešpektuje územnú celistvosť Srbska a v otázke Kosova ho nikdy nezradí.
Srbský prezident povedal, že diskutovali o strategických otázkach, bilaterálnych vzťahoch a zlepšení spolupráce v oblasti hospodárstva. Svoj priateľský vzťah s Ficom potvrdil aj tým, že ho označil za „jedného z najdôležitejších a najvýznamnejších svetových lídrov“. Premiér zase povedal, že Slovensko plne rešpektuje prístupové rokovania Srbska s EÚ a ponúkol mu skúsenosti z procesu európskej integrácie.
S brazílskym prezidentom sa nestretol
Slovenskú vládnu delegáciu v Brazílii mal v prvej polovici decembra prijať prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Ten však krátko predtým absolvoval náhlu operáciu na zastavenie krvácania do mozgu. Preto ho zastúpil viceprezident Gerald Alckmin. Fico ocenil postoje Brazílii, ktoré podľa neho „vychádzajú z rešpektu k medzinárodnému právu a zo zásady nezasahovania do vnútorných záležitostí iných krajín.“
Výsledkom cesty mali byť podľa jeho slov aj dva alebo tri veľké projekty. Perspektívna mala podľa Fica byť napríklad spolupráca v oblasti obranného priemyslu alebo energetiky. V súvislosti s touto cestou sa skloňoval najmä nákup brazílskych lietadiel Embraer pre našu armádu.
Pred Vianocami do Ruska
Najväčšiu kritiku za uplynulé mesiace vyvolala návšteva Roberta Fica v Moskve. Tam sa vybral krátko po summite lídrov EÚ, na ktorom mal ostrú výmenu názorov s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Týkala sa ukončenia tranzitu ruského plynu cez územie nášho východného suseda na Slovensko.
Premiér sa v Kremli stretol s prezidentom Vladimirom Putinom. Ich stretnutie sa malo týkať práve dodávok ruského plynu. „Fico na rovinu povedal, že priamym dôvodom jeho príchodu bolo pripravované ukončenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu,“ uviedol o niekoľko dní neskôr šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. Ficovu cestu do Moskvy kritizoval nielen Volodymyr Zelenskyj, ale aj slovenská opozícia, ktorá hovorila, že predseda je len bábkou v rukách Putina a že o dodávkach plynu mal rokovať v Kyjeve.
V novom roku najprv do Turecka
Predseda slovenskej vlády a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podpísali v Ankare v pondelok (20. 1.) deklaráciu o nadviazaní strategického partnerstva medzi Slovenskom a Tureckom. Podľa Roberta Fica turecká hlava štátu otvára možnosti pre Slovensko na dodávky ruského plynu cez plynovod Turkstream s tým, že by sa o téme mohlo rokovať aj s ruskými partnermi.
Slovensko zase na oplátku plne podporuje členstvo Turecka v Európskej únii. A Fico zopakoval to čo v prípade Srbska, že je ochotný poskytnúť svoje skúsenosti z prístupových procesov.
Orbán na Slovensku
Slovensko a Maďarsko chcú podľa Roberta Fica pracovať na tom, aby Európska komisia počúvala ich „filozofiu“ týkajúcu sa ruského plynu. Povedal to po stretnutí s premiérom Viktorom Orbánom a opäť kritizoval Ukrajinu za zastavenie tranzitu.
Fico tiež vyhlásil, že po Turecku aj v Maďarsku našiel podporu, čo sa týka možných dodávok ruského plynu cez plynovod Turk Stream. Orbán dodal, že Budapešť má pre sankcie voči Rusku straty za miliardy eur a politika Bruselu vedie k drahšiemu plynu.