Hoci sa Marilynina odpoveď čitateľovi nakoniec ukázala ako správna, časopis dostal viac ako 10 000 nahnevaných listov od nespokojných matematikov tej doby, ktorí jej povedali, že sa mýlila.
Medzi nimi asi 1 000 malo podpis držiteľov titulu PhD. Jeden taký list mal uštipačný podtón: „Možno sa ženy pozerajú na matematické problémy inak ako muži.“
Marilynino rekordné skóre IQ bolo prerušené v Guinessovej knihe rekordov v roku 1990, keď sa skóre IQ považovalo za príliš nespoľahlivé na to, aby sa dalo zdokumentovať.
Noviny čítal ako 18-mesačné dieťa
Druhým najvyšším potvrdeným IQ s ohromujúcim skóre 225 sa môže pýšiť Christopher Hirata. Existuje však niekoľko ďalších ľudí s rovnakým alebo vyšším skóre. Opäť platí rovnaké varovanie, že skóre IQ treba brať s rezervou, najmä v prípade ľudí, ktorí nemohli absolvovať testy pred vynájdením IQ skúšok.
William James Sidis, o ktorom sa hovorí, že patrí k najmúdrejším ľuďom, aký kedy žil, je meradlom pre zázračné deti. Údajne bol schopný čítať noviny vo veku iba 18 mesiacov a na Harvardskú univerzitu vstúpil vo veku 11 rokov, ktorú absolvoval v 16 rokoch.
Napísal rôzne štúdie, vrátane vytvorenia konštruovaného jazyka v knihách Book Of Vendergoord (vo veku 8 rokov) a The Animate And The Inanimate (ktoré sa zaoberali kozmológiou a zvratnosťou druhého zákona termodynamiky a predpovedali čiernu dieru).
V knihe Psychology For The Millions Abraham Sperling podrobne opisuje, ako mu Helena Sidis (Williamova sestra) povedala, že „niekoľko rokov pred smrťou jej brat Bill absolvoval test inteligencie u psychológa“.
Sperling vysvetľuje, že „skóre Williama Sidisa bolo úplne najvyššie, aké kedy bolo dosiahnuté. Pokiaľ ide o IQ, psychológ uviedol, že toto číslo bude medzi 250 a 300.“ V nasledujúcich rokoch však boli tvrdenia o Sidisovom skóre IQ silne sporné.
Ďalší múdri ľudia
Prvá počítačová vedkyňa Ada Lovelace sa často spomína, keď sa hovorí o najinteligentnejších ľuďoch, ktorí kedy žili. Prostredníctvom svojej práce na analytickom motore v podstate vynašla prvý počítačový program, aký svet videl.
Christopher Michael Langan, ktorý má IQ skóre 195, je často považovaný za jedného z najmúdrejších ľudí na svete. Kontroverzná postava sa často postavila na stranu konšpiračných teórií a tvrdí, že existenciu Boha možno dokázať matematikou.
Albert Einstein je často braný za jedného z najmúdrejších ľudí histórie. Hovorí sa, že Einsteinovo IQ bolo v skutočnosti nižšie, ako sme si mysleli. Vzhľadom na to, že tento test nebol v čase, keď Einstein chodil po Zemi, nie je možné zistiť, aký inteligentný bol tento slávny vedec.
Ku skupine vysoko inteligentných ľudí sa radí aj Leonardo da Vinci. Bol matematik, inžinier, botanik, kartograf a venoval sa mnohým ďalším profesiám, takže je ťažké vyzdvihnúť jeden úspech.
Sho Yano bol prvák na vysokej škole vo veku 9 rokov a doktorom medicíny sa stal len vo veku 21 rokov. To z neho podľa Chicago Tribune urobilo „najmladšieho študenta v histórii Chicagskej univerzity, ktorý získal titul MD“.
Na matematičku Katherine Johnsonovú ste narazili, ak ste videli film Hidden Figures, nominovaný na Oscara. Jej práca bola životne dôležitá v prvých vesmírnych misiách NASA a zohrala úlohu pri získavaní astronautov Johna Glenna a Alana Shepharda do vesmíru. Johnsonovej orbitálne výpočty boli dokonca použité v misiách Apollo.
A napokon Stephen Hawking. Čo možno povedať o Hawkingovi? Legenda seriálu Simpsonovci je jednou z najznámejších teoretických fyzikov a kozmológov histórie. Slávne ukázal, že čierne diery vyžarujú energiu, pomaly sa zmenšujú a explodujú v záblesku gama lúčov, pričom Hawkingovo žiarenie sa stalo kľúčovou kozmologickou teóriou.
Okrem IQ sa v deväťdesiatych rokoch začala merať aj emocionálna inteligencia (EQ). Svoj model výpočtov predložili doktori Salovey a Mayer. Ide o metódu merania schopnosti človeka vnímať, chápať a zvládať emócie. Testovanie zistilo, že aj keď existujú určité korelácie medzi vysokým IQ a vysokým EQ, ide o odlišné inteligencie.