Je ťažké presne posúdiť inteligenciu a vždy sa oplatí brať skóre IQ s rezervou kvôli kultúrnym rozdielom a iným faktorom, ktoré vplývajú na výslednú hodnotu.
Inteligenčný kvocient (IQ) sa používa na meranie úrovne inteligencie človeka. Skóre získavajú účastníci, ktorí vypĺňajú štandardizované testy, ktoré merajú schopnosti pri riešení hádaniek, pamäti a ďalších cvičení.
Rozdielne skóre ovplyvňujú faktory
Na základe stredného skóre, ktoré je zvyčajne okolo 100, je vaše skóre IQ relatívne k celkovej inteligencii populácie, píše sciencefocus.com. Menej ako 85 sa považuje za slabé skóre, 130 a viac predstavuje inteligentného jedinca (v horných 2 percentách populácie).
Je ťažké presne posúdiť inteligenciu a vždy sa oplatí brať skóre IQ s rezervou kvôli kultúrnym rozdielom a iným faktorom, ktoré vplývajú na výslednú hodnotu. Ako uvádza štúdia v Frontiers In Systems Neuroscience, „skóre testov inteligencie sú často nepochopené a môžu byť zneužité“.
Najvyššie zaznamenané skóre je medzi 200 a 250 IQ. Treba ale poznamenať, že skóre IQ nie je mernou jednotkou. Napríklad niekto so skóre IQ 130 nie je o 30 percent múdrejší ako niekto so skóre IQ 100. Vzhľadom na zmeny v testovaní v priebehu desaťročí je tiež zložité porovnávať skóre dosiahnuté v rôznych časoch.
Výskum ukázal, že niektorí jedinci dosahujú veľmi rozdielne skóre, keď absolvujú rovnaký test v rôznych časoch dňa alebo keď absolvujú viac ako jeden druh IQ testu v rovnakom veku. Vedomosť ľudí o teste a ich úzkosť z testovania môže taktiež výrazne obmedziť ich skóre.
Vplyv na výsledok môže mať aj vek, v ktorom test absolvujete – opakované testovanie detí, ktoré dosiahli vysoké skóre IQ v mladom veku, odhalilo, že pri opakovanom testovaní ako adolescenti ich úroveň klesla až o 9 bodov.
Kto aktuálne patrí k najmúdrejším ľuďom?
Portál prináša zoznam ľudí, ktorí dosahujú nadpriemerné hodnoty IQ. V súčasnosti najvyššie IQ na svete má Terence Tao s pôsobivým skóre niekde medzi 225-230. Ak najmladší profesor z UCLA (Kalifornská univerzita v Los Angeles) dosiahol predpokladané skóre 230, rozhodne sa radí na vrchol rebríčka.
Tao, prezývaný „Mozart z matematiky“, študoval univerzitnú kalkuláciu vo veku iba deväť rokov a doktorát začal na Princetone v 16 rokoch. V súčasnosti vydal 17 kníh, viac ako 300 výskumných prác a pôsobil v Rade poradcov pre vedu a techniku prezidenta Joea Bidena od roku 2021.
O titul však vedie súboj s Marilyn vos Savantovou. Jej zaznamenané IQ v Guinessovej knihe rekordov dosiahlo úroveň 228 a v každom vydaní publikovanom v rokoch 1986–1989 bolo znovu hodnotené ako najvyššie naprieč svetom.
Od roku 1986 Marilyn využíva svoj neuveriteľný intelekt na písanie slávneho stĺpca Parade „Spýtaj sa Marilyn“, kde čitatelia adresujú otázky žene s „najvyšším zaznamenaným IQ na svete“.
Vos Savantová však nebola vždy tak akceptovaná svojimi rovesníkmi ako jej mužský náprotivok s vysokým IQ. Nanešťastie sa ocitla v centre akademického škandálu, keď ju čitateľ požiadal, aby vyriešila populárnu dilemu pravdepodobnosti, problém Montyho Halla (problém troch dverí, pozn. red.).
(Článok pokračuje na ďalšej strane)