Svetový rebríček najbohatších krajín pre rok 2024 priniesol jasnú správu: dominancia patrí Európe. Až 13 z 20 najbohatších štátov sveta pochádza práve z tohto kontinentu. Popri ázijských tigroch sa na vrchole držia aj štáty so silným finančným zázemím a priaznivými podmienkami pre podnikanie. Slovensko si polepšilo v bohatstve, no pohoršilo si v hodnotení šťastia.
Elita svetovej ekonomiky: Európske krajiny na čele rebríčka
Podľa údajov z roku 2024 patria medzi najbohatšie krajiny sveta najmä štáty Európy a Ázie.
Rebríček na základe hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa ovládli:
- Luxembursko
- Írsko
- Singapur
- Macao
- Katar
- Spojené arabské emiráty
- Švajčiarsko
- San Maríno
- Nórsko
- USA
Tieto krajiny dosahujú výnimočné výsledky vďaka vysokej produktivite, stabilnému finančnému sektoru či priaznivému podnikateľskému prostrediu.
Daňové raje, ropné bohatstvo aj technologické centrá
Luxembursko a Írsko ťažia z výhodných daňových politík a prítomnosti globálnych firiem, píše portál cestovanie.pravda.sk. Naopak, krajiny ako Katar či Spojené arabské emiráty prosperujú najmä vďaka nerastnému bohatstvu. Singapur a Macao stavajú na svojej strategickej polohe a vysokej technologickej úrovni.
Geografia bohatstva: Kto dominuje?
Z dvadsiatich najbohatších krajín:
- 13 sa nachádza v Európe,
- 4 v Ázii,
- 3 mimo týchto kontinentov (USA, Kanada, Austrália).
Africké a latinskoamerické štáty sa do top 20 vôbec nedostali. Výsledky tak podčiarkujú silnú ekonomickú dominanciu Európy a Ázie v globálnom meradle.
Bohatstvo, šťastie a kvalita života idú ruka v ruke
Zaujímavosťou je, že 14 z 20 najbohatších krajín sa zároveň nachádza aj medzi najšťastnejšími podľa World Happiness Report 2024. Navyše, všetky sa môžu pochváliť aj veľmi vysokým skóre v Indexe ľudského rozvoja (HDI), čo naznačuje jasnú súvislosť medzi bohatstvom a kvalitou života.
Slovensko stúplo ekonomicky
Slovensko si v roku 2024 polepšilo v rebríčku bohatstva, keď sa umiestnilo na 30. mieste. To signalizuje pozitívny ekonomický trend. Na druhej strane, v rebríčku najšťastnejších krajín však Slovensko kleslo na 45. priečku, čo predstavuje pokles o 16 miest oproti predchádzajúcemu roku.