Toto sú 2 pokuty, na ktoré väčšina Slovákov zabúda. Môžu ťa výjsť draho

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Michal Svítok, Jaroslav Novák

Signalizovať by si mal iným účastníkom premávky len prípadné nebezpečenstvo na ceste, ako napríklad spadnuté stromy, uvádza portál Autoviny. Upozorňujú, že ide o skutočný problém, lebo takéto konanie je protizákonné. Mysli na to, že možno niekoho od pokuty uchrániš, ale ty za to môžeš siahnuť hlboko do vrecka. Výška pokuty je až do 100 eur.

„Samozrejme, zákon hovorí, že vyblikávať by sme nemali a hlavne nie blikaním upozorňovať na policajné radary, čo je národný šport u nás,“ uviedol pre noviny.sk, ktoré sa téme tiež venovali, dopravný konzultant Maroš Palesch.

To, že môžeš dostať pokutu, potvrdila pre portál aj polícia. „Za porušenie uvedeného ustanovenia o cestnej premávke, môže byť uložená pokuta v správnom konaní do 100 € a v blokovom alebo rozkaznom konaní do 50 eur,“ konkretizovala policajná hovorkyňa Denisa Baloghová.

Posúdenie, či bol prepínaním svietidiel spáchaný priestupok, je na policajtovi. Ten potom prihliadne na závažnosť priestupku, na spôsob jeho spáchania a na jeho následky.

Okrem upozorňovania na hliadky sa môže stať, že blikáš ešte v jednom prípade. Keď sa chceš jednoducho pozdraviť. Žiaľ, nezákonné je aj to. Takáto úprava platila už aj v zákone o cestnej premávke, ktorý platil od roku 1996, informoval portál myzilina.sme.sk.

„Časť sankciovaných vodičov uznala svoju vinu, mnohí vodiči boli prekvapení, že aj takéto upozorňovanie je brané ako priestupok, čiže nemali znalosť o dopravnom zákone, ktorý platí,“ uviedli z Dopravného inšpektorátu v Žiline. Na mieste môžu policajti za tento priestupok udeliť blokovú pokutu do výšky 60 eur.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie