Toto ochorenie môže človeku odobrať aj desať rokov zo života. Ak sa porucha nelieči, môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov.
Podľa odborníkov postihuje toto ochorenie zhruba 50-70 ľudí z milióna ľudí. O akromegálii sa vo verejnom diskurze hovorí veľmi málo.
Skutočné číslo môže byť dokonca vyššie, pretože symptómy sa vyvíjajú pomaly, a tak sa porucha, ktorá postihuje rovnako mužov aj ženy, často nepozná, píše portál Live Science.
Spôsobujú ju aj niektoré genetické ochorenia
Tento termín prvýkrát použil v roku 1886 francúzsky neurológ Pierre Marie, takže choroba je známa pomerne dlho. Ochorenie je charakteristické tým, že rastový hormón zrýchľuje rast kostí, svalov a mnohých vnútorných orgánov, takže jeho nadprodukcia vedie k patologicky zvýšenému rastu tkanív.
Nadmerná produkcia rastového hormónu je zvyčajne výsledkom nerakovinového nádoru hypofýzy. V zriedkavých prípadoch však ochorenie môžu spustiť aj nádory v iných častiach mozgu alebo iných častiach tela, ako sú pľúca alebo pankreas.
Akromegáliu môžu spôsobovať aj niektoré genetické ochorenia: viesť k nej môže napríklad aj mnohopočetná endokrinná neoplázia a Carneyho komplex (dedičné ochorenie, ktoré zahŕňa tri podjednotky, ide o myxómy (nádory) srdca, lentigo (starnutie kože, respektíve hnedé škvrny na pokožke) a endokrinné poruchy (poruchy žliaz s vnútornou sekréciou, pozn. red.).
Symptómy sa najčastejšie objavujú medzi 40. a 50. rokom života a dajú sa ľahko okamžite odhaliť. Ochorenie spôsobuje, že sa človeku zväčšujú kosti – najmä na rukách, tvári a nohách. Na iných častiach tela sa môže vyvinúť hrubšie ochlpenie a pokožka ako zvyčajne, pacient pociťuje bolesti kĺbov a potí sa viac, než je bežné. Postihnutí môžu tiež pociťovať bolesti hlavy, stratu zraku a nepravidelnú menštruáciu.
Vo väčšine prípadov je ochorenie vyliečiteľné
Ak sa porucha nelieči, môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov vrátane cukrovky 2. typu, vysokého krvného tlaku, spánkového apnoe a srdcových chorôb. Akromegália dokonca môže skrátiť dĺžku života až o 10 rokov.
Často sa zamieňa s gigantizmom, ďalším zriedkavým stavom, ktorý spôsobuje nadmerný rast v dôsledku vysokej hladiny produkcie rastového hormónu. Na rozdiel od akromegálie však gigantizmus začína už v detstve.
Existuje niekoľko možností liečby akromegálie v závislosti od veľkosti a umiestnenia základného nádoru, závažnosti symptómov pacienta, veku a celkového zdravotného stavu. Napríklad chirurgia a radiačná terapia sa môžu použiť na odstránenie alebo zmenšenie nádoru, zatiaľ čo lieky môžu pomôcť znížiť hladinu rastového hormónu cirkulujúceho v tele alebo zastaviť hormón v ovplyvňovaní tkanív.
Aj keď je diagnóza stanovená, stojí za to mať na pamäti, že akromegália môže byť v niektorých prípadoch vyliečená. U pacientov, ktorým je možné chirurgicky odstrániť malý nádor hypofýzy, je možné ochorenie vyliečiť v 85 percentách prípadov.
U pacientov s veľkými nádormi, ktoré sa ešte dajú odstrániť, je však táto miera len 40 – 50 percent. Lieky nedokážu vyliečiť poruchu, ale môžu pomôcť pacientom kontrolovať ich symptómy.