Človek a mačka predstavujú dva rozdielne živočíšne druhy spojené neobvyklým, ale silným vzťahom. Ako je možné, že tvor taký odlišný od človeka, ako je mačka, sa môže stať takým blízkym priateľom? Túto otázku skúmajú vedci po celom svete už mnoho rokov a možno už poznajú odpoveď.
Rituály
Jedným z kľúčových aspektov, ktoré umožňujú toto zaujímavé spolužitie, je schopnosť mačiek prispôsobiť sa a rešpektovať ľudské fungovanie. Mačky sú totiž zvyknuté na pravidelnosť a majú rady svoje denné rituály, ktoré často súvisia s majiteľmi.
„Mačky majú perfektný pojem o čase a vedia, kedy sa napríklad vraciame z práce. Tie, ktoré sú zvyknuté na presnú ritualizáciu svojej rodiny, tak môžu byť rozhodené tým, keď napríklad rodina odíde na dovolenku, pretože časť svorky zmizla a naša mačka má zodpovednosť za územie, aby sa mala svorka kam vrátiť,“ komentuje mačacia psychologička Klára Nevečeralová.
Dva základné aspekty týchto rituálov sú spoločný čas a kŕmenie. Spoločný čas môže zahŕňať hranie, maznanie alebo len zdieľanie priestoru. Kŕmenie je pre mačky dôležitým rituálom, ale aj dôležitou sociálnou a emočnou aktivitou. Osoba, ktorá mačku kŕmi, je pre ňu dôležitá a dôveryhodná. Tento rituál tak môže pomôcť vytvoriť a udržovať silný vzťah medzi mačkou a jej majiteľom.
Majitelia mačiek sú zdravší
Hoci je to možno neuveriteľné, existujú vedecké dôkazy, ktoré ukazujú, že mačka v domácnosti môže mať priaznivý vplyv na ľudské zdravie. Majitelia mačiek vykazujú nižšie riziko úmrtia na srdcové choroby a často sa cítia menej osamelí. Toto môže byť dôsledok terapeutického účinku, ktorý majú na ľudí. Niektoré štúdie naznačujú, že upokojujúci efekt hladenia mačky môže znižovať krvný tlak.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)