Toto musíš zažiť! Na oblohe môže byť vidieť výbuch hviezdy. Stáva sa to raz za desiatky rokov

Reklama
Na snímke biely trpaslík obieha okolo svojej párovej hviezdy pulzaru. Zdroj: NASA

Po takmer 80 rokoch by sa na severnej oblohe mohla objaviť hviezda T Coronae Borealis. Za normálnych podmienok nie je viditeľná, ale po výbuchu, ktorý by podľa vedcov mohol nastať, by bolo vidieť aj voľným okom. Pokiaľ k tomu skutočne dôjde, pozorovať ju bude možné blízko súhvezdia Severná koruna a mala by byť jasná ako Polárka.

Veľká udalosť by pre astronómov mohla nastať tento rok v lete. Do septembra by sa podľa NASA blízko súhvezdia Severná koruna mohla rozžiariť vybuchujúca hviezda T Coronae Borealis (T CrB). „Je to niečo, čo sa stane raz za život,“ povedal vedec pracujúci pre NASA Rebekah Hounsell.

T Coronae Borealis, prezývaná horiaca hviezda, je dvojhviezda v Severnej korune vzdialená asi 3 000 svetelných rokov od Zeme. Systém sa skladá z bieleho trpaslíka – pozostatku mŕtvej hviezdy veľkosti Zeme a hmotnosti porovnateľnej so Slnkom – a prastarého červeného obra, ktorého neúprosná gravitácia jeho hladného suseda pomaly zbavuje vodíka.

Vodík z červeného obra sa hromadí na povrchu bieleho trpaslíka, čo spôsobuje nárast tlaku a tepla. Nakoniec dôjde k termonukleárnej explózii, ktorá je dostatočne veľká na to, aby nahromadený materiál rozmetala. Zdá sa, že v prípade tejto hviezdy sa táto udalosť opakuje asi každých 80 rokov.

Obvykle nie je T CrB viditeľná voľným okom. Keď dosiahne maximálnu jasnosť, bude porovnateľná s Polárkou. Takto jasná by mala zostať niekoľko dní až týždeň, kým opäť zmizne.

Prvýkrát hviezdu pozoroval v roku 1217 nemecký opát Burchard. Naposledy bolo vidieť v roku 1946 a práve teraz sa podľa vedcov správa podobne ako vtedy, čo napovedá, že by mohla vybuchnúť. Že sa na oblohe skutočne objaví ale zaručiť nemôžu.

„Rekurentné novy sú nepredvídateľné a protichodné. Keď si myslíte, že nemôže existovať dôvod, prečo by sa riadili určitým ustáleným vzorcom, tak sa tak stane, a akonáhle sa začnete spoliehať na to, že budú opakovať rovnaký vzorec, úplne sa od neho odchýli. Uvidíme, ako sa bude T CrB správať,“ povedal Koji Mukai z NASA.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie