Toto je ideálne množstvo spánku pre váš vek – robíte to správne?

Reklama
Zdroj: Pexels/Pixabay, Andrea Piacquadio

Spánok je dynamická záležitosť. Keď ste boli novorodencom, väčšinu dňa ste strávili spánkom, no ako ste rástli, potreba spánku klesala. V tínedžerskom veku sa váš spánkový rytmus posúval, a starší ľudia chodia spať skôr. Počas života sa potreba spánku neustále mení v závislosti od veku. Koľko spánku teda naozaj potrebujete v rôznych fázach života a prečo sa tieto potreby stále menia? Píše o tom Time.

Novorodenci a bábätká

Deti vo veku 0 až 3 mesiace spia 14 až 17 hodín denne. Tento extrémne dlhý spánok je spojený s obrovským rastom, keďže počas prvého roka života bábätká strojnásobia svoju váhu. Spánok, najmä jeho hlboká fáza (nazývaná pomalovlnný spánok), je kľúčový pre uvoľňovanie rastového hormónu. Ako poznamenáva Dr. Yi Cai, “existuje veľa nových nervových spojení a veľa učenia sa, čo je významným faktorom pre potrebu spánku v tomto veku.

V priebehu prvého roka, teda od 4 do 12 mesiacov, sa potreba spánku mierne zníži na 12 až 16 hodín, keďže sa u bábätiek vyvíjajú cirkadiánne rytmy a prispôsobujú sa bežnému cyklu deň-noc.

Batoliatka a predškoláci

Deti vo veku 1 až 2 roky spia 11 až 14 hodín denne, a v období od 3 do 5 rokov sa táto potreba zníži na 10 až 13 hodín. Spomalenie rastu a rozvoj cirkadiánnych rytmov ovplyvňujú tieto zmeny. Ako deti rastú, ich potreba spánku sa znižuje, no ich mozog stále intenzívne pracuje na učení sa základných vecí o svete.

Podľa National Sleep Foundation väčšina detí od 18 mesiacov potrebuje len jednu dennú prestávku na spánok, trvajúcu 1 až 3 hodiny. U predškolákov môžu byť nočné mory alebo strachy z príšer častou príčinou nočných prebudení, čo môže ovplyvniť ich spánok.

Deti a tínedžeri

Deti vo veku od 6 do 12 rokov potrebujú 9 až 12 hodín spánku, ale v tomto veku už nepotrebujú denné spánky. S nástupom puberty sa spánkové potreby menia. Tínedžeri vo veku 13 až 18 rokov potrebujú 8 až 10 hodín spánku denne, ale často majú tendenciu ísť spať neskôr a vstávať neskôr, čo súvisí s neskorším uvoľňovaním melatonínu. Ako hovorí Dr. Cai, „mnohí tínedžeri majú oneskorený spánkový pohon, čo môže viesť k problémom s ranným vstávaním na školu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie