Z regionálneho pohľadu drží prvé miesto v pomyselnom rebríčku počtu skupinových znásilnení spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko, kde sa vlani stalo 209 týchto deliktov. Druhé miesto obsadil Berlín (111), tretie je spolková krajina Dolné Sasko (88) a na štvrtom mieste je Bavorsko (81). Naopak najmenej prípadov sa stalo v Durínsku (2), Meklenbursku-Prednom Pomoransku (3) a Brémach (6).
Medzi páchateľmi sexuálnych trestných činov sú disproporčne zastúpení mužskí žiadatelia o azyl, najmä pokiaľ ide o trestný čin znásilnenia. Holandský sociológ Ruud Koopmans, ktorý sa dlhodobo zaoberá úskaliami migrácie, vo svojej knihe upozorňuje, že v roku 2020 bolo medzi páchateľmi znásilnenie zastúpenia žiadateľov o azyl päťnásobné.
Faktorov, prečo sa dopúšťajú tejto kriminality, je celý rad. Je medzi nimi aj to, že títo muži boli v detstve a mladosti svedkami alebo obeťami takýchto sexuálnych činov, aj to, že postavenie žien v krajinách, ako sú Sýria, Afganistan či Irak, je silne znevýhodnené.
Koopmans už vo svojej predchádzajúcej štúdii z roku 2008 uviedol, že v krajinách, ktoré neposkytujú migrantom silné stimuly na naučenie sa jazyka hostiteľskej krajiny a neumožnia im styk s príslušníkmi iných etník, dochádza v kombinácii so štedrým sociálnym štátom k nízkemu zapojeniu do pracovného procesu, segregácii a vysokej pravdepodobnosti kriminálneho správania.