Červená repa obsahuje živiny, ktoré môžu zlepšiť športový výkon, zdravie srdca a regulovať hladinu cukru. Existujú prípady, kedy je konzumácia repy riziková pre skupiny ľudí. Kedy by ste sa jej mali vyhnúť?
Cvikla patrí ku koreňovej zelenine, ktorá je známa aj ako Beta vulgaris rubra alebo červená repa. V modernej dobe majú hybridné druhy repy dokonca červené a biele prúžky z cukrovej trstiny. Všetky farby cvikly majú rovnakú bohatú, zemitú chuť a oživujú tanier svojimi dúhovými odtieňmi, píše portál webmd.com.
Červená repa obsahuje živiny, ktoré môžu zlepšiť športový výkon, zdravie srdca a regulovať hladinu cukru. Napríklad dusičnany v repe a šťave z červenej repy môžu pomôcť zlepšiť prietok krvi, zatiaľ čo antioxidanty chránia pred rakovinou, dodáva portál medicalnewstoday.com.
Napriek bohatým účinkom antioxidantov ale cvikla môže aj nepriaznivo pôsobiť na náš organizmus. Prinášame sedem nežiadúcich účinkov pri konzumácii tejto zeleniny.
Riziko obličkových kameňov
Podľa štúdií je červená repa bohatá na oxalát a môže prispievať k tvorbe kameňov. Zvyšuje vylučovanie šťavelanu močom, čo môže viesť k rozvoju kalciumoxalátových kameňov. Preto sa odporúča piť šťavu z červenej repy s mierou, upozorňuje portál Times of India.
Aby ste si užili výhody cvikly bez vedľajších účinkov červenej repy zo zvýšených oxalátov v potrave, existujú doplnky z červenej repy v prášku bez oxalátov, kde bola odstránená kyselina šťaveľová, dodáva nutrigardens.com.
Napriek tomuto riziku problémy pri obličkách nepatria medzi bežné vedľajšie účinky v porovnaní s kolektívom. V skutočnosti, vďaka ich pozitívnemu vplyvu na krvný obeh v dôsledku hladín dusičnanov a draslíka v strave, môže cvikla potenciálne podporovať viaceré orgány. Odporúčame sa poradiť s lekárom.
Riziko anafylaxie
Anafylaxia je akútna alergická reakcia na alergén, na ktorý je organizmus precitlivený. V mnohých prípadoch sa v dôsledku nadmernej konzumácie červenej repy u ľudí na ňu vyvinie alergia, ktorá môže mať za následok zvieranie hrdla a bronchospazmus.
Sfarbená stolica
V dôsledku nadmernej konzumácie červenej repy alebo potravín s červeným sfarbením sa u ľudí môžu rozvinúť príznaky repy. Beetúria je stav sčervenania moču alebo stolice v dôsledku nadmernej konzumácie šťavy z červenej repy.
Žalúdočné ťažkosti
Hoci je repa skvelá pre tráviaci systém, pretože má vplyv na zdravie črevných baktérií, ľudia s citlivým žalúdkom však môžu pri konzumácii repy pociťovať tráviace ťažkosti. Cvikla totiž obsahuje dusičnany, ktoré pri nadmernej konzumácii môžu spôsobiť kŕče v bruchu.
Mierne podráždený žalúdok môže byť výsledkom obsahu vlákniny v repe, ktorá pomáha prečistiť tráviaci trakt. Problémy sa môžu znásobiť, pokiaľ spotreba vlákniny bola nízka už pred pridaním repy do stravy.
Riziká počas tehotenstva
Tehotné ženy, ktoré konzumujú príliš veľa dusičnanov, môžu pociťovať nedostatok energie, bolesti hlavy, závraty a modrosivú pokožku okolo očí, úst, pier, rúk a nôh.
Kombinácia krvného tlaku, ktorý klesá počas tehotenstva a stúpa užitím oxidu dusnatého, môže spôsobiť extrémne nízky krvný tlak vedúci k závratom alebo únave.
Škodlivá pre pečeň
Podľa výskumníkov môže nadmerný príjem červenej repy spôsobiť akumuláciu kovových iónov v pečeni, čo z dlhodobého hľadiska poškodzuje pečeň.
Riziko nedostatku vápnika
Podľa správ môže príliš veľa šťavy z červenej repy viesť k zníženiu hladín vápnika v tele. Odporúča sa, aby sa ženy, ktoré majú nízku hladinu vápnika, vyhýbali príliš veľkému množstvu šťavy z červenej repy.