Možno sa vám váš pás poďakuje za to, že ste si vybrali plnotučné mlieko a jogurt namiesto odtučnených verzií. Švédski vedci naznačujú, že konzumácia odtučnených mliečnych výrobkov môže zvýšiť riziko obezity v oblasti brucha.
Muži, ktorí sa zúčastnili štúdie z roku 2013 a konzumovali mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, mali v priebehu 12 rokov nižšiu pravdepodobnosť obezity v oblasti brucha v porovnaní s tými, ktorí konzumovali stredné množstvo, a dokonca aj v porovnaní s tými, ktorí jedli mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku iba zriedkavo.
„Tuk spomaľuje trávenie a pomáha vám cítiť sa sýtymi,“ vysvetľuje Amy Goodsonová, RD, odborníčka na športovú výživu pre klub Dallas Cowboys. Pre milovníkov mlieka, ktorí chcú schudnúť alebo dodržiavať odporúčania American Heart Association, Goodsonová odporúča nájsť kompromis a prejsť na nízkotučné (napríklad 1 % mlieko), nie odtučnené mliečne výrobky.
6. Trochu mäsa namiesto žiadneho mäsa
Podľa štúdie z roku 2013, zverejnenej v časopise Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics a zahŕňajúcej takmer 72 000 dospelých, sú vegetariáni a vegáni štíhlejší ako tí, ktorí konzumujú mäso.
Aj napriek tomu, vyradenie mäsa nie je zaručeným spôsobom, ako schudnúť. „Problémom vegetariánskej stravy, najmä prísnej vegánskej, je obmedzený výber potravín s vysokým obsahom bielkovín,“ hovorí doktor Quebbemann. „Potraviny bohaté na bielkoviny sú veľmi sýte a zasýtia vás, čím vám vlastne pomôžu zjesť menej kalórií,“ dodáva.
Z tohto dôvodu ľudia, ktorí nedávno prestali jesť mäso, nakoniec zjedia viac kalórií, ako keby do svojho jedálnička zaradili niektoré mliečne výrobky alebo ryby. Okrem toho môže byť náročné získať vitamín B12 zo stravy bez živočíšnych produktov. Ak sa rozhodnete stať vegánmi, dbajte na to, aby rastlinné bielkoviny, ako sú fazuľa, orechy a sója, tvorili 30 % vášho celkového kalorického príjmu a vyhľadávajte potraviny obohatené o vitamín B12.
7. Tri jedlá denne vs. menšie jedlá počas celého dňa
Mnoho odborníkov odporúča jesť menšie porcie počas dňa (zvyčajne päť alebo šesť) namiesto troch väčších jedál. Tento prístup má pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi a kontrolovať hlad. Podľa Ikemota to však nefunguje u každého.
„Nie je isté, či to skutočne vedie k úbytku hmotnosti,“ hovorí. „Ak si nedáte pozor, konzumácia väčšieho množstva jedla počas dňa vám môže poskytnúť ďalšie kalórie, ktoré vám môžu priniesť ďalšie kilá,“ dodáva.
Lepšia stratégia: keď sa vám začne ozývať žalúdok – a od posledného jedla uplynuli aspoň 4 hodiny – dajte si občerstvenie, ktoré obsahuje zdravé sacharidy a bielkoviny, napríklad pohár gréckeho jogurtu s čučoriedkami alebo pár plátkov morčacieho mäsa s jablkom.
8. Maslo na margarín
Margarín nie je vždy zdravšou voľbou pre srdce než maslo. „Margaríny sa často vyrábajú procesom nazývaným hydrogenácia, pri ktorom sa tekutý olej mení na tuhý, čo vedie k vzniku transmastných kyselín, ktoré znižujú hladinu dobrého cholesterolu a zvyšujú hladinu zlého cholesterolu,“ vysvetľuje Ikemoto.
Nová štúdia uverejnená v časopise British Medical Journal odhalila jasnú súvislosť medzi transmastnými tukmi a srdcovými ochoreniami, pričom maslo a iné nasýtené tuky neboli spojené so zvýšeným rizikom úmrtia, mŕtvice, cukrovky 2. typu alebo srdcových ochorení.
9. Bežný stôl na „stojaci stôl“
Možno ste už narazili na znepokojujúce informácie o „chorobe sedenia“. Výskum ukazuje, že čím viac času strávite sedením, tým vyššie je riziko vzniku srdcových ochorení, cukrovky 2. typu, rakoviny a úmrtia z akýchkoľvek príčin.
Aj keď prechod na stojaci stôl sa môže zdať ako rozumné riešenie, prístup „všetko alebo nič“ môže priniesť vlastné problémy, ako sú kŕče v nohách, bolesti chrbta a chodidiel, upozorňuje Tom Holland, fyziológ cvičenia z Connecticutu.
Ak sa rozhodnete vyskúšať stojaci stôl, Holland odporúča začať s desaťminútovým státím, ktoré striedate s desaťminútovým sedením, a postupne predlžovať časy, počas ktorých stojíte.
10. Stolička na fitness loptu
Rovnako ako pri používaní stojacieho stola, aj nahradenie kancelárskej stoličky fitness loptou môže priniesť viac problémov, než je to naozaj prospešné. Teoreticky si sedenie na nestabilnom povrchu, akým je fitnes lopta, vyžaduje zapojenie svalov jadra. Toto funguje, len ak sa na zapojenie jadra sústredíte, čo môže byť náročné na dlhšiu dobu, vysvetľuje Holland.
„Ak si počas sedenia neuvedomujete svoju formu, môžete sa ľahko začať hrbiť dopredu,“ priblížil. „A ak dokážete na začiatku perfektne sedieť na lopte, loptu pravdepodobne ani nebudete potrebovať.“ Holland odporúča nahradiť stoličku loptou len na krátke obdobia (10 až 20 minút).