Chudnutie, zlepšenie energie, zdravšia strava. Nezáleží na tom, aké sú vaše zdravotné ciele, prvým krokom k ich dosiahnutiu je zbaviť sa nezdravých návykov a nahradiť ich lepšími. Niekedy však môže mať vaša „lepšia“ voľba aj negatívne stránky a nemusí byť pre vás skutočne prospešná. Odborníci preto odhalili pravdu o niektorých najbežnejších zmenách v oblasti zdravia, aby vám pomohli rozhodnúť, čo je najlepšie na dosiahnutie vašich cieľov.
Portál Time varuje, že prechod na diétnu alternatívu nemusí automaticky viesť k úbytku hmotnosti. Namiesto toho môže byť dôležité sledovať celkový príjem kalórií, zloženie stravy a životný štýl. Rôzne diéty alebo náhrady potravín nemusia mať vždy želaný efekt, ak nie sú kombinované s vyváženým prístupom k stravovaniu a fyzickej aktivite.
Podobne to platí aj pre náhradu dezinfekčného prostriedku na ruky mydlom a vodou. Mydlo a voda sú veľmi účinné pri čistení rúk, pretože odstraňujú nečistoty a mikroorganizmy, no v prípade dezinfekcie rúk s cieľom zabiť vírusy alebo baktérie je potrebné použiť špecifické dezinfekčné prostriedky, ktoré obsahujú alkohol v dostatočnej koncentrácii (minimálne 60%). Mydlo a voda nie sú vždy dostatočné na dosiahnutie rovnakej úrovne dezinfekcie, najmä ak sa ruky nemusia dôkladne umyť.
1. Mydlo a voda za dezinfekčný prostriedok na ruky
Máte dezinfekčný prostriedok na ruky v taške, tak prečo sa trápiť hľadaním toalety a umývaním rúk staromódnym spôsobom?
Problém, hovorí Michael Schmidt, PhD, profesor mikrobiológie a imunológie na Lekárskej univerzite Južnej Karolíny, je v tom, že alkohol zabíja mikróby tým, že ich vysušuje a ničí.
Pri dlhodobom používaní začnete vyčerpávať ochranné oleje na pokožke a poškodzovať jej elasticitu, hovorí Schmidt. Okrem toho dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu nie je považovaný za tak účinný pri zabíjaní všetkých typov baktérií. Je v poriadku použiť dezinfekčný prostriedok na ruky (vyberte ten na báze alkoholu s obsahom alkoholu 60-95 %), keď mydlo a voda nie sú k dispozícii, hovorí, ale nie ako pravidelnú náhradu za skutočné mydlo a vodu.
2. Bežné mydlo za antibakteriálne
Používanie antibakteriálneho mydla na zvýšenie účinnosti bežného mydla nie je nevyhnutné, hovorí Schmidt.
„Liekmi odolné baktérie vznikli nadmerným používaním antimicrobiálnych látok,“ hovorí. „Tak prečo pridávať antibiotikum do niečoho, čo je úplne funkčné aj bez pridaného lieku?“
Okrem toho štúdie na zvieratách spájajú chemikáliu v antibakteriálnych mydlách, nazývanú triclosan, s rakovinou a fibrózou pečene, a výskumníci tvrdia, že tieto mechanizmy sú relevantné aj pre ľudí. Triclosan môže spôsobovať škody tým, že zasahuje do proteínu zodpovedného za odstraňovanie cudzích chemikálií v tele. (Skontrolujte etiketu, pretože niektorí výrobcovia túto prísadu odstraňujú.)
3. Bežná strava za bezlepkovú
Ľudia s celiakiou majú reakciu na lepok, bielkovinu, ktorá sa nachádza v pšenici, jačmeni alebo raži, a ak ho neodstránia zo svojej stravy, môžu vážne poškodiť svoje črevá. No iní ľudia sa pridávajú k bezlepkovej diéte ako spôsobe chudnutia, píše portál Time.
A to nie je účinný prístup, hovorí Kari Ikemoto, dietológ so zdravotnou starostlivosťou HealthCare Partners v Los Angeles, Kalifornia. „Mnohé balené, hotové bezlepkové potraviny sú často vyššie v kalóriách, cukroch, soli a tukoch a nižšie v cenných živinách, ako sú vláknina a železo.“
Ak sa rozhodnete vyhnúť lepku, pretože si myslíte, že môžete mať intoleranciu, snažte sa držať prirodzene bezlepkových potravín, ako sú ovocie, kukurica, hnedá ryža, strukoviny, orechy, semienka, mliečne výrobky, ovsené vločky a chudé bielkoviny.
4. Bežná sóda za diétnu sódu
Vzdali ste sa sladených nápojov? Skvelé! Problém je, že prechod na diétnu sódu vám nemusí nevyhnutne pomôcť schudnúť.
Štúdia z roku 2015 publikovaná v Journal of the American Geriatrics Society zistila, že ľudia, ktorí denne pili diétnu sódu, takmer strojnásobili svoju brušnú tukovú hmotu počas deviatich rokov v porovnaní s tými, ktorí diétnu sódu nepili.
Tí, ktorí diétnu sódu nepili, pribrali v priemere 0,8 palca okolo pásu, zatiaľ čo denní pijaci diétnych nápojov pribrali 3,16 palca.
„Umelé sladidlá zvyšujú vašu závislosť od sladkostí a sú oveľa silnejším stimulantom mozgového centra pre potešenie ako cukor,“ hovorí Brian Quebbemann, MD, špecialista na chudnutie v Newport Beach, Kalifornia. „V dôsledku toho môžu byť umelé sladidlá návykovejšie než cukor a skutočne spôsobujú, že ľudia túžia po sladkostiach ešte viac.“ Najlepšie je úplne vylúčiť sladené nápoje alebo nahradiť sýtenú vodu s citrónom alebo inými plátkami ovocia.
5. Sladkosti nahradiť energetickými tyčinkami
Energetická tyčinka vám môže poskytnúť rýchlu dávku energie, ale následne môže dôjsť k úpadku. Dôvodom je, že niektoré tyčinky obsahujú veľa cukru, na rozdiel od nespracovaných potravín, ako je napríklad jablko so syrom, ktoré poskytujú trvácnejšiu energiu vďaka zdravým sacharidom, vláknine a bielkovinám.
„Energetické tyčinky bývajú často plné skrytých cukrov, ako je agávový sirup, ryžový sirup a kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, ako aj návykových náhrad cukru, ako je sukralóza, a „prírodných aróm“, ktoré v skutočnosti prírodné nie sú,“ upozorňuje doktor Quebbemann. Uvádza príklad jednej tyčinky, ktorá obsahuje 120 kalórií, len 2 gramy bielkovín a málo živín.
6. Plnotučné mliečne výrobky na chudnutie
(Článok pokračuje na ďalšej strane)