fbpx

Toto je 10 vecí, ktoré bývajú v domácnosti špinavšie než záchod

Ilustračná fotografia. Zdroj: Freepik

Matrac

Váš matrac sa chváli naozaj peknou zbierkou nečistôt. Pokiaľ lôžko pravidelne nečistíte, môžete si byť istí, že si každý deň ľahnete na množstvo prachu, miliardu odumretých buniek, roztoče a ich výkaly. Matrace preto pravidelne vetrajte a otáčajte, perte snímateľný povlak aspoň na 60 °C a najlepšie po desiatich rokoch vymeňte matrace za nové.

Vankúše

Dosť podobne je na tom aj vankúš. Odumreté kožné bunky, sliny, mastnota z nočného krému a pot z neho robia doslova semeniská baktérií. Ak ich nechcete každú noc dýchať, často meňte obliečky a raz za mesiac vyperte aj vankúš samotný.

Koberce

Možno tomu nebudete chcieť veriť, ale v kobercoch sa drží štyritisíckrát viac baktérií ako na záchodovej doske. Navyše ich živíme odumretými bunkami našej kože, takže sa v koberci množia. Vďaka tomu sa tu darí aj najrôznejším roztočom a vírusom.

Kuchynské dosky

Kuchynskú doštičku používame každý deň, ale so starostlivosťou o ňu si hlavu veľmi nelámeme. Pritom priemerná kuchynská doska na sebe má o dvesto percent viac baktérií ako tá záchodová. Pravidelné dôkladné čistenie a údržba sú teda kľúčové na prípravu nezávadného jedla. A ak ste si jednu dosku obľúbili tak, že sa jej nechcete vzdať, verte, že príliš používaná a plná rýh môže byť nebezpečná, pretože sa v nej množia baktérie. Darí sa v nej baktériám, ktoré môžu vyvolávať otravy z jedla – napríklad salmonelu, listériu alebo E. coli. Preto bez ohľadu na to, z akého materiálu doštička je, v momente, keď sa vám bude zdať, že už je povrch dosky poškriabaný natoľko, že do škár zalezená špina, ktorá už nejde vyčistiť, je čas na výmenu!

Odpadkový kôš

Možno si poviete, na čo umývať kôš, keď do neho vkladáte jednorazové vrecia. Ale možno vás tiež už niekedy prekvapil nepekný zápach z tejto nádoby, a to aj napriek tomu, že ste odpadky odniesli. Dno koša totiž takmer nikdy nezostane nezasiahnuté. Aj vreckom môžu prenikať nečistoty, omrvinky, presakovať vlhkosť. Niekedy nám aj odpadky padajú mimo. Sú tak hotovou liahňou pre nečistoty a baktérie. Navyše do seba kôš absorbuje rôzne pachy. Nezabúdajte ho teda pri pravidelnom upratovaní umývať aj vrátane poklopu. Ideálne po každom vynesení odpadkov, prípadne aspoň raz týždenne. Vypláchnite horúcou vodou s dezinfekciou alebo ho postriekajte čistiacim roztokom.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie