6. Počúvanie hudby, maľovanie a všetky druhy umenia sú priam balzamom na dušu
Tu máte niekoľko možností, buď budete počúvať obľúbenú hudbu doma (každý preferuje niečo iné, to je jasné), alebo sa vyberiete niekam na koncert, na balet, do galérie, opery, na výstavu, do tvorivých dielní alebo si kúpite maliarsky set, a skúsite intuitívne maľovať doma. Možností je toľko, a všetky sú správne. Ide o to, čo cítite a máte radi práve vy. Je dokázané, že umenie nielen kultivuje ducha, pomáha pri sebarozvoji, učí nás novým veciam. S akýmkoľvek umením nikdy nešliapnete vedľa, no na to aby vám zlepšilo náladu si radšej vyberte niečo pozitívne a farebné.
Šancu by ste mali určite dať aj klasickej hudbe, pretože práve tá dokáže v strese pomôcť. Podľa výskumov, počúvanie klasickej hudby dokáže už priebehu pár minút výrazne znížiť kortizol, stresový hormón a instantne zlepšiť náladu. Pri strese si teda ako prvú pomoc naordinujte príjemnú symfóniu!
7. Altruizmus pomôže vám aj iným
Mnoho z nás si s detstva pamätá, ako nás naše mamy učili, že si máme vážiť, čo máme, a že to, čo máme, nie je samozrejmosťou všade. Pokiaľ máte pochmúrnu náladu je dobré troška spomaliť, poďakovať za všetko, čo máte. Skúste si v mysli vymenovať 5 vecí, za ktoré ste v živote vďační, nech je to hocičo. Možno si potom uvedomíte, že zlá nálada netrvá večne a nie je to zlý život, ale len zlý deň.
Ak sa chcete cítiť ešte lepšie, skúste aj aktívne pomôcť. Altruizmus dokáže znížiť stres, zvýšiť produkciu hormónov ako serotonín, oxitocín a dopamín a je to najlepší bojovník proti úzkosti. Skrátka a jasne, keď vidíme trápenia a starosti iných, to nám na chvíľu dovoľuje zabudnúť na tie naše. Pomáhať sa dá mnohými spôsobmi, nielen finančne ale aj pomocou rôznych organizácií, ale aj jednoducho vo vašom okolí ako dobrovoľník. Pomôžte druhým, a pomôžete si sami!
8. Šport ešte nikdy nikoho nesklamal
Neexistujú výhovorky, prečo si nenájsť aspoň 15 minút denne na šport. Aj 15-minútová športová aktivita má na nás pozitívny vplyv, nehľadiac na to, čo robíte. Nájdite si niečo vás baví, nejaký šport, ku ktorému máte vzťah a môžete sa mu pravidelne venovať. Ak budete športové aktivity striedať, o to lepšie. Zrejme už viete, že po športe sa z tela vyplavujú endorfíny, hormóny šťastia.
Či už to bude polhodinka jogy alebo pár minút behu, skutočne sa všetko ráta a o to viac, ak budete športovať pravidelne. Nie je nič lepšie, ako si po náročnom dni vybiť všetku zlú energiu napríklad boxom. V dnešnej dobe môžete cvičiť doma, v posilňovni, vonku, môžete si nájsť svoju komunitu. Okrem zdravotných problémov budete predchádzať aj depresiám či úzkostiam. Športom (aj) k psychickému zdraviu!
9. Vyrozprávajte sa blízkemu človeku
Je dokázané, že ľudia s lepšími sociálnymi väzbami majú kvalitnejší život, dokonca žijú dlhšie. Mať v živote aspoň jedného človeka, s ktorým sa môžete úprimne porozprávať je považované za luxus. Či už sú to rodičia, súrodenci, priatelia alebo partneri, každý človek má niekoho komu plne dôveruje a po rozhovore s ním sa mu zlepší nálada. Kvalitné sociálne väzby najmä vo vyššom veku prospievajú zdraviu, znižujú stres a riziko civilizačných ochorení. Mať svoju „bandu“ priateľov s ktorými sa stretávate na pravidelnej báze spraví s vaším životom zázrak.
Práve reálne stretávanie, nie online je dôležité. V dnešnej uponáhľanej dobe je dôležité nájsť si čas na obyčajný ľudský kontakt. Pamätajte, stovky online priateľov na sociálnych sieťach sa nerátajú, stačí vám jeden skutočný!
10. Zasmejte sa
Pokojne aj na sebe. Zrejme ste už počuli o terapii smiechom, je to terapia, kde sa cielene smejete a vaše telo vyplavuje hormóny šťastia, čo vám zas zaručí dlhodobo dobrú náladu. Na začiatok môže byť ťažké smiať sa na silu, no keď vám je ťažko, skúste si pustiť obľúbenú komédiu, pozrieť či prečítať niečo vtipné, každý má iný vkus a preto aj každého rozosmeje niečo iné, a to je úplne v poriadku. Ak máte radi čierny humor, aj to je úplne okej. Dôležité je, aby ste sa cítili dobre. Hocičo, čo vás úprimne rozosmeje, sa ráta, a môžete si povedať smiechom sa vlastne liečite!