6. Med a propolis
V našich končinách máme to šťastie, že sa dokážeme dostať aj ku kvalitnému včeliemu medu. Pozor, med aj propolis sú silné alergény preto je dobré najskôr vyskúšať ich užívanie v malom množstve, to isté platí aj pri malých deťoch. Na posilnenie imunity je dobré dať si lyžičku medu a propolisu, ale nemiešať ich do horúcich nápojov. Ak si dáte med do horúceho čaju, stratí svoje liečivé účinky, preto je dobré ho dávať do vychladnutých nápojov.
Pozor aj pri kúpe medu, musí to byť pravý. Ten podľa včelára spoznáte tak, že časom kryštalizuje alebo tak, že vo vode zostane dlhšie nerozpustený (nepravé medy sú veľmi tekuté a hneď sa rozpustia). Propolis je lepkavá ochranná látka, ktorá slúži ako tmel pre včely na izoláciu úľa. Med ako aj propolis je prírodné antibiotikum a antivirotikum, Med viete zakúpiť aj s propolisom, aj bez neho.
7. Bylinkové čaje
Pitie bylinkových čajov má u nás dlhú tradíciu a dobre padnú hlavne v zimnom období. V obchodoch nájdete stovky rôznych čajov ako aj čajových zmesí, no najlepšie sú čaje sypané a úplne najlepšie, samozrejme, vlastnoručne nazbierané liečivé bylinky. Ak budete pravidelne popíjať čaj zo šípok (obsahujú veľké množstvo vitamínu C), rakytníka (predchádza mnohým ochoreniam), echinacei (obsahuje antivirotiká), kapucínky a šalvie, váš imunitný systém sa vám poďakuje. Bylinkové čaje sú ako skrytý podklad, ktorý nestojí veľa no poskytuje množstvo prospešných látok.
8. Jablká a iné sezónne ovocie
Obsahujú veľké množstvo pektínu (preto ich vždy jedzte aj so šupkou, najviac pektínu sa nachádza práve tam), sú chutné a zdravé. Nie nadarmo sa hovorí, že jedno jablko denne predchádza návšteve lekára. Okrem pektínu jablká obsahujú aj iné vitamíny a antioxidanty (takzvané polyfenoly). Okrem jabĺk si dajte aj hrušky či slivky, ktoré tiež patria medzi sezónne ovocie a skvele vám nahradia vám sladkosti.
9. Cesnak
Nebojte sa, nikto vás nebude nútiť chrúmať surové strúčiky cesnaku (aj keď raz za čas si ho určite dajte), skôr vás chceme povzbudiť, aby ste si cesnak pridali do každého jedla, kde je to možné. V zime skvele padne aj domáca horúca cesnačka. Cesnak je prírodné extrémne silné antibiotikum, to už určite viete. Obsahuje látku alicín, ktorá dáva cesnaku jeho charakteristický zápach. Napriek tomuto zápachu (ktorý sa varením stráca) je cesnak doslova nabitý prospešnými látkami a skvele dochutí takmer každé slané jedlo.
10. Hliva
Ako posledná v zozname je hliva ustricová, čo je drevokazná huba, ktorú v prírode najčastejšie nájdete rásť na kmeni stromov. Je veľmi jednoduché dopestovať si ju aj doma v pivnici na drevených pilinách. Má veľmi dobré účinky na imunitu, okrem vitamínov (B1, B2, B3, B6, C, D, a K) obsahuje aj veľa minerálov (zinok) a hlavne betaglukány.
Betaglukány sú látky, ktoré prispievajú k udržaniu zdravej hladiny cholesterolu, aktivujú biele krvinky zodpovedné za imunitnú odpoveď organizmu, obsahujú aj prebiotiká a okrem toho všetkého má hliva aj nízky glykemický index, no skvele zasýti. Ideálna náhrada mäsa pre vegetariánov, ale aj ľudí, čo sa chcú zdravo stravovať (už ste vyskúšali guláš z hlivy?).