Toto je 10 SUPERPOTRAVÍN, ktoré vám nakopnú imunitu. Chrípka či prechladnutie nebudú mať šancu

Reklama
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Štefan Puškáš

Zima sa blíži a s ňou, bohužiaľ, aj choroby respiračného systému, rôzne virózy a chrípky. Prechodená chrípka je nebezpečná, to už vieme. V časoch, keď zostať doma týždeň s chrípkou a vyležať ju, je luxus, je lepšie sa ochoreniam radšej vyvarovať a posilniť si imunitu, aby sme vôbec neochoreli.

Lekári odporúčajú očkovanie proti chrípke, ale to je najlepšie absolvovať na začiatku chrípkovej sezóny, teda niekedy koncom septembra. V tomto článku si povieme o najlepších, vedecky overených boosteroch imunity, ktoré sú navyše aj veľmi chutné, jednoduché na domácu prípravu a dostupné v obchodoch.

1. Domáce imunity shoty

Budete potrebovať malé sklenené fľaštičky  s uzáverom, v ktorých si uskladníte tieto malé poklady. V chladničke vydržia približne týždeň, preto je dobré pripraviť si shot na 7 dní vopred a každé ráno jeden do seba „kopnúť“. Pri imunity shotoch sa fantázii medze nekladú, môžete si ich pripraviť z ovocia a korenín, ktoré máte radi vy.

V odšťavovači odšťavíte obľúbené ovocie (skvelé sú citrusy ako pomaranč, grep, citrón a limetka), vymixujete napríklad so zázvorom, kajenským korením, niekto pridá aj čili či čierne korenie a nezabudnite na kurkumu a škoricu, dodajú chuť aj poriadnu dávku protizápalových látok. Lepšie je si ich pripraviť doma čerstvé. Viete, čo do nich dávate, a zároveň vás to vyjde aj lacnejšie ako kupovať hotové shoty v obchodoch.

2. Zelené smoothies

Iste, nie každý má rád mixovaný špenát a dostať ho napríklad do detí aj v tejto forme môže byť nemožné. Zelené smothies vedia byť aj chutné, ak viete, ako ich pripraviť. Smoothies si pripravujte vždy čerstvé, pretože zelená zelenina obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré však časom strácajú na sile. Špenát je skvelý ako základ (obsahuje veľké množstvo železa, kalcia aj vitamínu C), a môžete pridať aj nejaký zelený prášok (spirullina či iné sušené zelené riasy) a ovocie podľa výberu. Banán smoothie dosladí a zasýti, avokádo je plné zdravých tukov a ananás zas dodá skvelú chuť. Ak si pripravíte smoothie aj s nejakým mliekom (najlepšie rastlinným) alebo s jogurtom, je vhodné aj namiesto raňajok či ako zdravý snack v priebehu dňa.

3. Domáce vývary a polievky

Všetci vieme, že slepačí vývar sa jedáva buď v nedeľu na obed, alebo po opici. Okrem toho sú domáce vývary a polievky skvelé aj pri budovaní imunity. Variť každý deň vývar niekoľko hodín je namáhavé a časovo nemožné, preto je lepšie pripraviť si vopred číry vývar (či už slepačí alebo hovädzí) a ten potom pridávať do polievok. Fantázii sa medze nekladú ani tu, sezónnymi surovinami nič nepokazíte.

Pomaly varené vývary obsahujú množstvo vitamínov a minerálnych látok, ktoré spolu so zeleninou a koreninami tvoria doslova nabitú bombu pre našu imunitu. Okrem klasických korenín ako čierne korenie a bobkový list ochuťte svoju polievku aj zázvorom, kurkumou, čili či kajenským korením. Okrem klasickej koreňovej zeleniny do polievky môžete dať aj tofu, strukoviny, hríby a mnoho iného.

4. Kyslá kapusta a iná nakladaná zelenina

Tento poklad našich starých mám nesmie chýbať na našom liste ani dnes. Kyslá kapusta je nabitá vitamínmi, hlavne vitamínom C , ktorý zvyšuje obranyschopnosť nášho organizmu. Dajte si ju pokojne ako malý snack alebo prílohu k mäsu a vypite aj kyslú šťavu, ktorá obsahuje mnoho elektrolytov. Porcia fermentovanej zeleniny by mala na našich tanieroch raz denne počas celej zimy.

Probiotiká obsiahnuté v nej zabezpečujú správne fungovanie črevnej mikroflóry, ktorá je tiež zodpovedná za našu imunitu. Ak si nenakladáte kapustu doma, kúpte si ju na farmárskych trhoch a nezabudnite ani na domáce kvasené uhorky či čalamádu. Všetky tieto pochutiny sú zdravé a chutné. V posledných rokoch nabralo na popularite aj ázijské kimchi, čo je v podstate fermentovaná čínska kapusta a iná zelenina spolu s pikantnou červenou pastou (obsahuje čili, cesnak, rybiu či krevetovú omáčku a miso pastu).

5. Jogurty a kyslomliečne výrobky

Kyslomliečne výrobky ako biely jogurt, kefír, kyslé mlieko alebo bryndza sú skvelou zásobárňou prírodných probiotík, a ako vieme, zdravé črevá priamo súvisia aj s našou imunitou. Zdravý črevný mikrobióm prispieva k zdraviu celého organizmu a vedci sa týmito súvislosťami začali zaoberať pomerne nedávno, no prišli k zaujímavým záverom.

Dobre fungujúci črevný systém dokáže minimalizovať zápalové procesy v tele, ktoré zas priamo úmerne vplývajú na imunitu. Domáci jogurt si viete vyrobiť jednoducho aj doma pomocou jogurtových kultúr, ale v obchodoch nájdete tak isto bohatú ponuku. Platí pravidlo, že dávku probiotík a prebiotík by ste si mali dopriať každý deň.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie