Prinášame vám zoznam 10 najobľúbenejších plemien psov, založený na databáze od spoločnosti PetScreening. Obsahuje plemená, ktoré sú často vyberané pre svoju inteligenciu, spoločenskosť a prispôsobivosť rodinnému životu. Niektoré z nich sú aktívnejšie a vyžadujú veľa pohybu. Tretie miesto vás určite prekvapí.
Zoznam desiatich najvýznamnejších plemien psov zahŕňa širokú škálu, ktoré sú oceňované pre svoju inteligenciu, vernosť a jedinečnosť, či a vhodnosť pre rodiny alebo život v byte. Pozrite si ako dopadol zoznam 10 top psov podľa databázy PetScreening, píše portál betterpet.com.
Tu je 10 najvýznamnejších plemien psov v roku 2024 podľa databázy PetScreening:
1. Francúzsky buldog
„Francúzi“, ako sa im ľudovo hovorí, sa preslávili v 19. storočí, keď sa stretli s parížskym umelcom, ktorý ich zobrazil na svojich skicách. Napriek názvu má však francúzsky buldog v skutočnosti anglických a gréckych predkov.
Francúzsky buldoček je dobre prispôsobený na život v byte, vyžaduje si len veľmi málo starostlivosti a pohybu. Ich hlavnou starosťou je pobyt v klimatizácii, pretože v horúčavách môžu dostať úpal a pri nízkych teplotách sú kvôli tenkej koži náchylní na podchladenie.
2. Čivava
Čivava je malé šteniatko s veľkým postojom. Nenechajte sa oklamať ich malou veľkosťou! Je to sila, s ktorou treba počítať, a je zaujímavé, že majú jednu z najdlhších priemerných dĺžok života spomedzi malých plemien – vo väčšine prípadov sa dožívajú približne 14 až 16 rokov.
Čivavy, rovnako ako ostatné plemená na zozname, sú celkom zdravé a výdatné. Len si nezabudnite dávať pozor na poruchy regulácie cukru v krvi alebo srdcové ochorenia.
3. Pitbul
Americký pitbulteriér je pravdepodobne jedno z najnepochopenejších plemien na svete. Na rozdiel od toho, čo mnohí vidia v správach a médiách, sú pitbully milujúce tvory, ktoré čakajú na svoj domov. Vynikajú pri včasnom výcviku a podpore zo strany rodičov zvierat a sú vynikajúcimi a vernými spoločníkmi.
Americký pitbulteriér je stredne veľký pes, ktorý zvyčajne váži od 30 do 65 kilogramov. Často sa zamieňajú so stafordšírskym bulteriérom, ktorý je o niečo menší.
Sú to zdravé a šťastné šteniatka, napriek ich náchylnosti na problémy so štítnou žľazou a alergie. Oba stavy sa dajú zvládnuť pomocou liekov a podpory od veterinára spolu s pravidelnými kontrolami.
4. Nemecký ovčiak
Toto veľké plemeno sa bežne cvičí na vojenské a policajné účely. V domácnosti sú však nemeckí ovčiaci vernými psami, ktorí si vytvoria úzke vzťahy so svojou rodinou – a niekedy sa používajú ako asistenčné alebo zdravotné psy.
Nemeckí ovčiaci sú búrliví, priateľskí a zúrivo bránia tých, ktorých milujú. Dobre vychádzajú s inými domácimi zvieratami a členmi rodiny, najmä pri včasnom socializačnom výcviku. V porovnaní s inými väčšími plemenami majú vysoké energetické nároky a vyžadujú si duševnú a fyzickú stimuláciu.
Zábavným faktom o nemeckých ovčiakoch je, že línajú celoročne – takže majitelia psov by sa mali pripraviť na extra uvoľnenú srsť na jar a na jeseň, keď „vyfukujú“ srsť v rámci prípravy na horúce a chladné mesiace.
Bohužiaľ, toto priateľské plemeno môže byť náchylné na vážne ochorenia, ako je rakovina a psia degeneratívna myelopatia – preto budú potrebné bežné návštevy veterinára, aby ste mali prehľad o zdravotnom stave vášho domáceho miláčika.
5. Shih Tzu
Kedysi bol ceneným domácim miláčikom čínskej kráľovskej rodiny, dnes sa shih tzu povyšuje na obyčajného človeka. Na celom svete sú neustále označované za jedny z najlepších spoločenských psov vďaka svojmu veľkému srdcu a temperamentnému prístupu. Keďže ide o malého psa, ktorý zvyčajne váži od 9 do 16 kilogramov, je ideálny na to, aby ste ho mohli vziať prakticky kamkoľvek.
Shih tzu sú hypoalergénne a majú relatívne nízke nároky na pohyb, ale nenechajte sa oklamať tým, že sú nenáročné na údržbu. Shih tzu boli vyšľachtené ako spoločníci a bez vašej neustálej starostlivosti sú náchylné na vznik separačnej úzkosti.
6. Jorkšírsky teriér
(Článok pokračuje na ďalšej strane)