Slovenská a česká kinematografia dosahuje obrovské úspechy. Viete však, ktoré slovenské filmy sú podľa divákov tie najlepšie? Predstavujeme vám divácku top desiatku.
1. Vlny (2024)
Dobová dráma Vlny hovorí o udalostiach roku 1968, keď vojská Varšavskej zmluvy začali v rámci „bratskej pomoci“ okupovať Československo. Film je inšpirovaný skutočným príbehom skupiny novinárov Redakcie medzinárodného života Československého rozhlasu a ich odhodlaním prinášať nezávislé správy za každú cenu. Snímka mala premiéru na filmovom festivale v Karlových Varoch a do kín vstúpila 15. augusta.
2. Je treba zabiť Sekala (1998)
Je leto 1943 a do moravskej dediny Lakotice prichádza sedliak Jura Baran z Valašska, aby sa tam ukryl pred gestapom. Miestni sa na cudzinca pozerajú s nedôverou, no ešte väčší strach majú zo Sekala. Tento zatrpknutý a krutý nemanželský syn jedného z bohatých statkárov rýchlo pochopil, že z nových pomerov môže profitovať, stačí niekoho udať za zločiny proti Ríši.
3. Všetci moji blízki (1999)
Príbeh sa odohráva rok pred vypuknutím druhej svetovej vojny. Na pozadí historických udalostí sa sleduje osud židovskej rodiny, ktorá sa po svojom vyrovnáva s prichádzajúcimi udalosťami. Sila príbehu je dotvorená kontrastným stvárnením, kedy sa na naznačenom tragickom pozadí vstupujúceho do filmu v podobe historických týždenníkov a rozhlasových správ, odohráva poetický príbeh ľudí. Film si kladie za úlohu priblížiť dnešnému divákovi historickú postavu pána Nicholasa Wintona, ktorého veľký čin vo fiktívnom príbehu o rodine Silbersteinových znovu ožíva.
4. Želary (2003)
Eliška, ktorá kvôli uzatvoreniu vysokých škôl v období protektorátu nemôže pokračovať v štúdiu medicíny, pracuje v nemocnici ako zdravotná sestra a má pomer s úspešným chirurgom Richardom. Spoločne sú zapojení do protifašistického odboja. Keď jedného dňa privezú na kliniku ťažko zraneného dedinčana Jozu zo vzdialených hôr, ktorý nutne potrebuje transfúziu, zachráni mu Eliška, ktorá má rovnakú krvnú skupinu, svojim darcovstvom život. Keď Eliška potrebuje kvôli odbojovej činnosti úkryt, je rad na Jozovi, aby splatil svoj dlh.
5. Myši patria do neba (2021)
Myška Šupito rada všetkých presviedča o tom, že je najodvážnejšou myškou na celom svete. Ale opak je pravdou. Jej vytúženým prianím je byť rovnako statočná ako jej otecko. Šupito chce všetkým dokázať, že odvaha je dedičná. Snaží sa zopakovať jeho legendárne kúsky. Za cieľ si vyberie spiaceho mladého lišiaka Bielobruško. Všetko sa nakoniec zomelie trochu inak, než si malá myška predstavovala. Lišiak sa nečakane prebudí a naháňačka končí nešťastne pre oboch. Šupito aj Bielobruško sa dostanú do zvieracieho neba.
Pri pokuse vyhnúť sa vstupnému očistnému kúpeľu v nebeských kúpeľoch na sebe myška aj lišiak opäť narazia a vďaka spoločnej nechuti k umývaniu sú prinútení pokračovať v ceste spoločne. Vznikne medzi nimi podivuhodné priateľstvo a na konci ich putovania na nich čaká veľké prekvapenie.
6. Tonko, Slávka a kúzelné svetlo (2023)
Hrdinom celovečerného debutu českého režiséra Filipa Pošivača a scenáristky Jany Šrámkovej je 11-ročný Tonko, ktorý má jedinečnú vlastnosť – od narodenia svieti. Jeho príliš starostliví rodičia sa ho snažia držať doma, aby ho ochránili pred vonkajším svetom. Keď sa do ich domu pred vianočnými prázdninami nasťahuje tajuplná Slávka, Tonkov svet sa obráti naruby. Získava prvú naozajstnú kamarátku a vydáva sa s ňou na dobrodružné pátranie po pôvode záhadných chumáčikov tmy, ktoré vysávajú z ich domu slnečný svit.
7. Záhrada (1995)
Na tridsiatnika Jakuba (Roman Luknár) sa začne valiť jeden problém za druhým. Nevie vyriešiť svoj vzťah s vydatou Terezou, práca ho neuspokojuje, nerozumie si s otcom (Marián Labuda), s ktorým žije v spoločnom byte. Rozhodne sa teda zmeniť svoj život a odchádza na pár dní do opusteného domu starého otca na vidieku. Pomocou zápiskov starého otca znovu objavuje jednoduché veci, na ktoré už dávno zabudol. Učí sa kosiť trávu, orezávať stromy, piecť chleba. Spozná záhadnú Helenu, ktorá zmení jeho život…
8. V tieni (2012)
Film V tieni je príbehom priateľstva a ľudskej odvahy v dobe, keď odvaha bola pozvánkou na popravisko. Na pôdoryse kriminálneho príbehu sa prenesieme do jari 1953, krátko po smrti komunistického predáka K. Gottwalda. Na jeho miesto nastupuje A. Zápotocký, ktorý pokračuje v línii represií a upevňovaní postavenia KSČ v štáte.
Tmavými ulicami sa pohybuje v šedom plášti kapitán Hakl. Tvrdohlavý trochu cholerický detektív, emotívny a intuitívny, so strniskom na tvári a skrytou bolesťou. Hakl pracuje na kriminálke 25 rokov a prešiel nielen službou prvej republiky ale aj okupáciou a momentálne je v službách Národnej bezpečnosti. Jeho apolitickosť a túžba po čiastkovej pravde ho privádza na nové a nové skutočnosti, ktoré naznačujú, že zdanlivo jednoduchý prípad s jediným podozrivým sa začína komplikovať. Všetky indície smerujú do Židovskej obce. Ako tieň sa za ním plíži major Zenke, ktorý je z NDR ado Československa je prizvaný ako špecialista na židovskú kriminalitu.
9. Občiansky preukaz (2010)
Film nakrútený na motívy rovnomennej knihy Petra Šabacha sleduje osudy štvorice dospievajúcich mladíkov, ich priateľov, lások a rodičov. Od okamihu, keď v pätnástich rokoch dostanú občiansky preukaz, až do chvíle, kedy sa v osemnástich snažia uniknúť vojenčine a snažia sa získať modrú knižku.
10. #annaismissing (2023)
Anna, influencerka známa svojím provokatívnym obsahom, sa na sieťach tajomne odmlčí. Keď pätnásťročná Nina nájde fotku polonahej Anny v mobile svojho otca, rozhodne sa ju vypátrať. Sled ďalších udalostí zmení život ako Nine tak jej rodine. Thriller #annaismissing je voľným filmovým pokračovaním úspešného seriálu #martyisdead.