Tóth: Navrhované zmeny v 13. dôchodku zhoršia udržateľnosť dôchodkového systému

Reklama
Na snímke predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ján Tóth. Zdroj: FOTO TASR/Martin Baumann

„Napríklad domácnosti, ktoré majú závislé deti, majú dvakrát vyššiu príjmovú chudobu. A z toho domácnosti, ktoré majú len jedného rodiča, majú takmer 5-krát vyššiu príjmovú chudobu (45,9 %) ako penzisti,“ upozornil Tóth.

Pripomenul, že tento rok v lete dostali dôchodcovia mimoriadnu inflačnú valorizáciu, s ktorou nepočítal štátny rozpočet a ktorá stála pol miliardy eur. Zároveň 80 % dôchodcov dostalo nový rodičovský dôchodok, a to nad rámec valorizácie. „Celkové priemerné príjmy dôchodcov tak dlhodobo rástli rýchlejšie ako inflácia. V najbližších rokoch by to malo pokračovať, nakoľko aktuálna inflácia sa bude znižovať a valorizácia bude vždy vychádzať z predchádzajúcej vyššej inflácie,“ avizoval predseda RRZ.

Slovenský dôchodkový systém bol ešte v roku 2018 podľa OECD aj RRZ považovaný za udržateľne nastavený voči zhoršujúcej sa demografii na Slovensku. Neskôr sa však podľa Tótha finančne výrazne destabilizoval opatreniami v roku 2019 a tesne pred voľbami 2020. Predchádzajúca vláda následne po roku 2020 opravila približne 70 % zdedenej finančnej nestability dôchodkov, vyčíslil.

„Aj po týchto úpravách však dlhodobý tlak na Sociálnu poisťovňu ostal na horizonte 50 rokov vyšší priemerne o 1 miliardu eur ročne voči legislatíve z roku 2018. Preto v záujme zabezpečenia vyplácania dôchodkov do budúcnosti, aj vzhľadom na zhoršujúcu sa demografiu, sa nesmú zvyšovať dôchodkové prísľuby bez adekvátneho nového trvalého zdroja financovania,“ varoval Tóth.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie