Pokiaľ by niekto mal záujem začať s výstavným chovateľstvom, odporúčam nejakú výstavu navštíviť a vybrať si, o ktorý druh či druhy by vás bavilo sa starať. Potom kontaktovať niektorých chovateľov, zistiť si základné informácie, zriadiť si prvé chovateľské zariadenie… Stačia dve klietky a môžete začať chovať a odchovávať.
Ak by ktokoľvek potreboval pomôcť, som samozrejme k dispozícii, rád poradím aj s druhmi, ktoré sám nechovám, prípadne odovzdám kontakt, ak by som na nejakú otázku nepoznal odpoveď.
Na ktorú výstavu sa ty osobne každoročne tešíš najviac a prečo?
Povedal by som, že sa teším na každú výstavu alebo akciu. Hlavne preto, že sa na výstavách stretávam s priateľmi, môžeme prediskutovať novinky v chovoch, navzájom si poradiť, prejsť spoločne výstavu a diskutovať nad kvalitami vystavených vtákov.
Rád by som pozval aj tých, ktorí už s chovom začali, aby sa pridali do chovateľských klubov, či už pre získanie nových kontaktov, ale predovšetkým rady a motiváciu k chovu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Čo porota na výstave hodnotí?
Hodnotí sa celkový vzhľad, ktorý je rozdelený do rôznych kategórií. Tými sú napríklad veľkosť, farba, kresba, typ. Získať možno maximálne 100 bodov s tým, že najlepšie vtáky dostávajú okolo 90.
Vtáky sú posudzované podľa platných štandardov jednotlivých druhov a farebných mutácií. Túto činnosť vykonávajú posudzovatelia so skúškami. Následne sú z najlepších vtákov vybraní víťazi jednotlivých tried a prípadne nadradených skupín či kategórií.
Pochváľ sa svojím dosiaľ najväčším výstavným úspechom.
Vždy si spomeniem na moje prvé ocenenie z klubovej výstavy v Dašiciach v roku 2016. Išlo o zvláštnu cenu za výsledok v šľachtení novej mutácie, konkrétne mutáciu eumo. O dva roky neskôr som na rovnakej výstave vyhral veľmi silnú kategóriu šedých – prírodných samcov, čo bol veľký úspech a motivácia do ďalšej práce.
Zo slovenských majstrovstiev v Lysej nad Labom som zvíťazil v kategórii zebričiek a spomeniem aj zlatú medailu z Majstrovstiev Poľska Czeladov v roku 2019 a víťazný pár zebričiek na klubovej výstave v roku 2022.
Z januárových majstrovstiev sveta v Neapole som si odniesol sedem medailí, konkrétne 3 zlaté, 3 strieborné a 1 bronzovú medailu za zebričky a holúbkov diamantových.
Tomáš Strachota je členom klubu chovateľov zebričiek (KCHZ), organizácie KPEP, ZO ČSCH Exotári Východné Čechy a špecializovaných zahraničných chovateľských klubov. Chovateľstvo dokumentuje aj na svojich sociálnych sieťach (Facebook, Instagram). Je zakladateľom špecializovaného portálu pre chovateľov vtáctva Birdifly.com, ktorého súčasťou je aj e-shop s papagájskou tematikou či videorozhovory s chovateľmi na YouTube.