Francúzska polícia zatkla 79 ľudí, ktorí sa počas poľnohospodárskych protestov pokúsili zablokovať parížsky veľkoobchodný trh s potravinami v Rungis. Minister vnútra Gérald Darmanin varoval, že zatiaľ čo protesty farmárov na diaľniciach budú tolerované, polícia zatrhne, aby blokovali letisko alebo trhovisko. V Rungis nakupuje čerstvé potraviny množstvo obchodov, supermarketov a reštaurácií z Francúzska aj odinakiaľ.
Blokády sa snažia rozšíriť
Protestujúcim v Rungis sa popoludní podarilo preniknúť do skladovacích priestorov trhoviska, kde spôsobili materiálne škody, uviedol policajný zdroj a zdôraznil, že poľnohospodári prišli bez traktorov, ktoré používajú na blokády ciest. Príslušníci bezpečnostných zložiek demonštrantov zo skladu vyviedli. Nie je jasné, koľko ľudí je naďalej vo väzbe, uviedla stanica BFM TV.
Poľnohospodárskych protestov sa v stredu po celej krajine zúčastňuje asi 10-tisíc ľudí, odhadol Darmanin, podľa ktorého sa farmárom podarilo postaviť asi stovku zátarás v okolí francúzskej metropoly ale aj ďalších miest, napríklad Lyonu.
Vláda sľubuje ústupky
Francúzska vláda sa pokúša rozptýliť znepokojenie poľnohospodárov a presvedčiť demonštrantov, aby ukončili protestné hnutie, najmä prostredníctvom nových rokovaní v Bruseli, alebo iných ústupkov. Zatiaľ sa napríklad vzdala plánu na zvýšenie dane na naftu na poľnohospodárske účely.
Agriculteurs en colère: 15 personnes interpellées près de Rungis pour "entrave à la circulation" pic.twitter.com/kNX7VLODQg
— BFMTV (@BFMTV) January 31, 2024
Mnohí farmári vo Francúzsku, ktoré je najväčším poľnohospodárskym producentom v Európskej únii, tvrdia, že čelia rastúcemu tlaku zo strany maloobchodníkov na znižovanie cien, čo ohrozuje ich živobytie. Poľnohospodárske odbory sa sťažujú aj na lacný dovoz potravín zo zahraničia, nedostatočný prístup k vode, nadmernú byrokraciu či ekologické pravidlá.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron bude vo štvrtok rokovať v Bruseli s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou o obchodnej dohode medzi EÚ a juhoamerickým blokom Mercosur, vyčleňovaní pôdy na úhor a dovoze poľnohospodárskych produktov do EÚ z Ukrajiny. Macron podľa svojho kabinetu trvá na tom, že uzavrieť dohodu s Mercosurom je v danej situácii nemožné.