História ide ďalej, dlhy rastú, potom zase klesajú, jedna spoločenská skupina sa búri, potom sa zas upokojí. Pokiaľ sa pri moci neobjaví skutočný, nebezpečný psychopat, ktorý nejakou ideológiou „ospravedlní“ vraždenie ľudí, s odstupom dvadsiatich rokov sú to všetko malichernosti.
Úspech, alebo neúspech?
Aj toto vám môže byť jedno. Pozrite sa na to realisticky. Všetci vieme o ľuďoch, ktorí sa stali špičkami vo svojom odbore, zázračne zbohatli, prelietli najkrajšie svetové destinácie aj najlepšie večierky s výhľadom na nočný Paríž a potom ich našla hotelová služba bezvládne ležať na posteli s prázdnou tubou od práškov.
A všetci tiež máme dosť priateľov, ktorí možno kedysi chceli byť najlepšími, ale nejako to nedopadlo, teraz žijú v pohode vo svojej partii, majú čas na bicykel aj záhradku, môžu si pokojne stráviť sobotu sledovaním seriálu a chodiť na pivo do krčmičky a nikto ich nerieši. A keď si zlomí nohu, nefotí ich nikto nemocničným oknom.
V princípe sa teda dá povedať, že je úplne jedno, či si takzvane splníte svoje sny. Môžete byť šťastní aj nešťastní v oboch prípadoch. Môžete si teda urobiť malý test: keď sa nad tým budem trápiť alebo rozčuľovať, pomôžem niečomu? Pokiaľ nie, je rozumné zaujať stoický pokoj. Vďaka tomu vám zostane množstvo energie na to, čo zmeniť môžete.
Čo by nám nemalo byť jedno?
To, čo môžeme aspoň trochu ovplyvniť. Napríklad:
Naše zdravie
Napriek všetkej prevencii a psychosomatike môže škaredá choroba zasiahnuť aj šťastného, zdravo žijúceho človeka. Napriek tomu je veľký rozdiel, či jej ideme naproti. Štatistiky hovoria jasne – kto kašle na zdravý životný štýl a preventívnu lekársku starostlivosť, má skrátka väčšiu pravdepodobnosť, že ho zdravotné problémy zasiahnu v nižšom veku. Preto by nám naše zdravie a zdravie našich blízkych nemali byť jedno.
Utrpenie nevinných
Nie, rozhodne nie je potrebné čítať všetky katastrofické správy a trápiť sa nimi uprostred noci. Prílišná pozornosť živelným pohromám a vojnám patrí do kategórie „to neovplyvním“. Niečo napriek tomu ovplyvniť môžeme – keď sa pustíme do dobrovoľníctva v nejakej dobročinnej organizácii v našom okolí, prispievame znesiteľnou mesačnou čiastkou nadácii, ktorá na nás pôsobí sympaticky, zavoláme niekomu, kto trpí osamelosťou. Keď máme čisté svedomie, je pre nás oveľa jednoduchšie zachovať si celkovo čistú hlavu.
Duša našich detí
Duševné zdravie dorastajúcej generácie je krehké. Môže za to kombinácia mnohých faktorov – nereálne vzory na sociálnych sieťach, úzkosť z klimatických zmien (a vlastnej budúcnosti), negatívne správy… Aj my dospelí, ktorí sme z toho všetkého tiež zmätení a neistí. Niekedy je naozaj ťažké ovplyvniť, čo prežíva naša pubertálna dcérka, keď s nami odmieta hovoriť. Ale vždy je dobré ponúkať všetku možnú pozornosť, rozhovory, objatia, a to aj vtedy, keď máme sami pocit, že je toho na nás veľa. My sme dospelí. Oni sú deti.