Viac ako desať rokov od vypuknutia občianskej vojny v Stredoafrickej republike v radoch tamojších ozbrojených skupín stále bojuje zhruba 10-tisíc detí. S odvolaním sa na vyjadrenie stredoafrickej vlády o tom informovala agentúra AP.
Ministerka pre rodinu a rovnoprávnosť Marthe Kirimaová v správe uviedla, že deti sú stále verbované ako bojovníci, špehovia, poslíčkovia, kuchári a tiež ako sexuálni otroci. Od povstaleckých síl už podľa nej utieklo asi 15-tisíc detí. Mnoho z nich je traumatizovaných a len ťažko sa vracajú do normálneho života.
Konflikt v krajine bohatej na nerastné suroviny trvá už od roku 2013, kedy sa moci chopila prevažne moslimská povstalecká koalícia Séléka, ktorá zosadila vtedajšieho prezidenta Françoisa Bozizého. Proti moslimským rebelom potom povstali kresťanské milície. Terčom útokov sa často stávali aj civilisti.
Podľa OSN, ktorá do krajiny vyslala mierové jednotky, si strety vyžiadali tisíce životov a viac ako milión ľudí vyhnali z domovov. V roku 2019 bola uzavretá zatiaľ posledná mierová dohoda medzi vládou a štrnástimi ozbrojenými skupinami, napriek nej však boje pokračujú, uvádza iDNES.cz.
Niektorí bývalí detskí vojaci agentúre AP povedali, že ich otrasné zážitky ich prinútili stať sa mierovými vyslancami. „Chopil som sa zbrane, pretože Sélieka zabila moju matku aj otca,“ povedal Arsene, ktorý kvôli citlivosti tejto témy nechcel uviesť svoje priezvisko. Kresťanská povstalecká skupina ho naverbovala, keď mal štrnásť.
Po troch rokoch bojov teraz radí mladým ľuďom, aby sa k povstalcom nepridávali. Ousmane, ďalší bývalý detský vojak, AP povedal, že vstup do povstaleckej armády zničil život jemu aj jeho okoliu. „To, čo sme robili, sa nedá popísať,“ povedal.