fbpx

Titul vám už pomôcť nemusí: Umelá inteligencia nahradí aj kvalifikovaných. Ktoré profesie neohrozí?

Zdroj: Unsplash/Owen Beard, Amanda Dalbjorn
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Aké sú najohrozenejšie profesie, ktoré môže nahradiť UI,
  • Ktoré profesie umelá inteligencia nenahradí a prečo.

Podobný princíp je možné uplatniť aj pri programátoroch a softvérových vývojároch, keďže aj v tomto smere UI umožňuje isté systematizácie – pri analýze dát, vytváraní webstránok, dokonca písaní kódov. Ani segment ako IT neobíde nahradenie ľudí umelou inteligenciou, hovorí bussiness expertka Anu Madgavkar.

Aj účtovníctvo, finančné poradenstvo, finančná analýza, skrátka všetko, čo si vyžaduje operáciu s číslami, dokáže hravo zvládnuť napríklad aj ChatGPT od spoločnosti OpenAI.

Hoci tieto profesie lákajú študentov z hľadiska finančného ohodnotenia, minimálne časť ich pracovnej náplne je automatizovateľná. „Investičná banka najíma predovšetkým ľudí s vysokoškolským titulom. Tí strávia dva či tri roky rutinnou prácou a hrabaním sa v exceli. A na to si v dnešnej dobe vystačíte s umelou inteligenciou,“  povedal matematik z Yale Pengcheng Shi pre New York Post.

Netýka sa to všetkých

UI však nie je všeliek a rozhodne sa civilizácia nemusí obávať, že by roboti nahradili ľudí vo všetkých odvetviach. O prácu sa nemusia báť najmä profesie, pre ktoré je špecifický ľudský kontakt – napríklad lekári či ošetrovatelia. Väčšine diagnostických a liečebných rozhodnutí UI nedokáže dôkladne porozumieť.

„V suchu“ sú rovnako psychológovia, u ktorých ľudia hľadajú empatiu a porozumenie. Keď už sme pri spoločnosti, sociológovia a politológovia majú takisto nedostihnuteľný náskok pred UI a to z toho dôvodu, že ich úsudky sú založené na poznaní sociálneho kontextu a porozumení ľudskej povahy. Toto umelá inteligencia ešte nedokáže.

UI nedokáže plnohodnotne nahradiť ani právnikov, keďže právnická prax si vyžaduje kritické myslenie, ľudský úsudok a schopnosť efektívnej komunikácie pri výklade a aplikácií zákonov a nariadení. Dôstojne by však mohla nahradiť právnych asistentov, ktorí pracujú na báze analýzy systémových a jazykovo orientovaných údajov, čo znamená, že ich automatizácia nie je nepravdepodobná.

Umelá inteligencia dokáže byť vynikajúcim sluhom, no nie je a možno ani nikdy nebude natoľko pokroková, aby nahradila všetky existujúce profesie. Empatiu, porozumenie, city, emócie, povzbudivé slová či dotyky, na toto všetko je ľudská psychika stále háklivá. A pravdepodobne aj stále bude. Profesie založené na báze automatizácie a systematizácie by však mali ostať v pozore a úpenlivo pozorovať vývoj umelej inteligencie.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie