TikTok čelí ďalšiemu zákazu. Krajiny sa obávajú čínskej špionáže

Reklama
TikTok. (Zdroj: Unsplash)

Americká Snemovňa reprezentantov v sobotu prijala opatrenia, ktoré by mohlo viesť k celoštátnemu zákazu siete TikTok, pri ktorej sa činitelia obávajú čínskej špionáže. Návrh prešiel veľkou nadstraníckou väčšinou a putuje do Senátu, ktorý ho podľa očakávania schváli a následne ho podpíše prezident Joe Biden.

Čínska spoločnosť ByteDance, ktorá sieť vlastní, by v prípade schválenia mala deväť mesiacov na predaj TikToku. Ak by nevyhovela, došlo by k odstráneniu aplikácie z amerických distribučných platforiem. Predlohu zákonodarcovia schválili väčšinou 360 ku 58 hlasom, informuje portál ČT 24.

TikTok je terčom amerických úradov už dlhšiu dobu. Vlani v marci Biely dom nariadil federálnym úradom do tridsiatich dní odstrániť aplikáciu zo všetkých vládnych zariadení. Washington sa obáva, že čínska vláda by mohla prostredníctvom zákonov tlačiť na TikTok, respektíve jeho materskú spoločnosť, aby odovzdala dáta amerických užívateľov Pekingu za účelom využitia na spravodajské a dezinformačné účely.

Viac ako polovica amerických štátov zakázala verejným činiteľom používať TikTok na svojich zariadeniach. O zákaz siete sa usiloval počas svojho prezidentstva už Donald Trump, jeho kroky ale v roku 2020 zablokoval federálny súd. Biden neskôr Trumpove kroky zrušil a nariadil previerku potenciálne nebezpečných aplikácií.

TikTok čelí zákazom po celom svete

TikTok čelí tlaku nielen v USA. Síce sa snažia uistiť vlády a regulačné úrady, že k osobným údajom používateľov nemá prístup a že s obsahom nemôže manipulovať vládnuca Komunistická strana Číny ani nikto iný pod vplyvom Pekingu, ale bez väčšieho úspechu.

Už v roku 2020 zakázala aplikáciu India, zdôvodnila to ochranou svojej suverenity. Vlani zakázala svojim zamestnancom používať TikTok – najprv na služobných, potom aj na súkromných zariadeniach – Európska komisia, aplikácia je podľa nej kybernetickou hrozbou. Podobné opatrenie ohlásil aj Európsky parlament.

Vlani v septembri dostal TikTok v EÚ pokutu 345 miliónov eur za to, že pri spracovaní osobných údajov detí porušoval zákony. Čínsku aplikáciu začala vlani v marci na všetkých svojich zariadeniach blokovať aj kanadská vláda, a to kvôli obavám z únikov dát, ktoré by mohli zvýšiť zraniteľnosť voči kyberútokom. Zákonodarca a svojich zamestnancov vyzval na nepoužívanie TikToku v pracovných telefónoch aj dánsky parlament, odvolával sa na riziko špionáže, na čo sa pridalo aj tamojšie ministerstvo obrany.

Podobný zákaz vydalo aj Francúzsko, a to pre služobné telefóny zamestnancov vo verejnom sektore. Vlani sa pridali aj české úrady, keď Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť vydal varovanie pred inštaláciou a používaním TikToku na zariadeniach s prístupom k systémom spadajúcim do kritickej informačnej infraštruktúry a ďalším významným informačným systémom.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie