Na území národného parku bude platiť druhý, tretí, štvrtý, ale aj najprísnejší piaty stupeň ochrany. Väčšinu územia, vyše 70 % rozlohy, však bude pokrývať 3. stupeň ochrany. Najvyšší stupeň ochrany bude platiť v jadrovej zóne národného parku veľkej približne 8 500 hektárov, čo predstavuje štvrtinu územia.
Podľa ministerstva životného prostredia zonácie sú významné nielen z hľadiska ochrany prírody, ale takisto hrajú významnú úlohu pri rozvoji lokálnych ekonomík. Prinášajú priame i nepriame pracovné príležitosti, rozvíjajú mäkký turistický ruch a vytvárajú priestor pre spoluprácu všetkých dotknutých aktérov v regióne.
Stolica
Dňa 13. septembra 2023 vláda schválila nariadenie, ktorým sa vyhlasuje chránený areál Stolica. Územie nachádzajúce sa v blízkosti Národného parku Muránska planina predstavuje domov pre najvzácnejšie chránené druhy ako je bocian čierny či hlucháň hôrny.
„Územie je unikátne aj vďaka takzvaným abiotickým javom. Teda pre vzácne formy svahovej modelácie, erózie, zvetrávania, ktoré prispievajú ku kvalitným podmienkam existencie rozmanitého života v divočine,“ zdôraznila Butkovská.
Na približne tretine výmery chráneného areálu, čo predstavuje necelých 950 hektárov, tak Stolica od nového roka prejde na najprísnejší režim ochrany prírody, zatiaľ čo zvyšok areálu zostane v súčasnom režime ochrany, teda v 2. stupni. K zvýšeniu stupňa ochrany dôjde v konkrétnych lokalitách, pri ktorých už v minulosti okresné úrady zakázali či obmedzili lesohospodársku činnosť práve z dôvodu ochrany biotopov hlucháňa hôrneho.
„Tieto lokality však nevyhnutne potrebujú ochranu, ktorú dokáže zaistiť práve nariedenie vlády. No pri chránenom areáli Stolica nehovoríme len o hlucháňovi. Areál bude chrániť omnoho rozmanitejšie prírodné bohatstvo,“ dodala Butkovská.
Územie s celkovou výmerou takmer 3 152 hektárov je cenné aj pre ďalšie druhy rastlín a živočíchov, ale aj neživej prírody. V areáli sa totiž nachádza 12 biotopov európskeho významu, vrátane unikátnej rastliny kyjanôčky zelenej.