Tieto spánkové zvyky vám môžu ZNIČIŤ vzhľad: Pred čím varuje odborníčka

Ilustračné foto. Zdroj: PxHere, Pexels/Pixabay

Mnohí z nás túžia po žiarivej a mladistvej pleti, no často si nevšímame, ako veľmi naša pokožka trpí kvôli nesprávnym spánkovým návykom.

Podľa odborníka na spánok, každý večer robíme bežné chyby, ktoré spôsobujú vrásky, tmavé kruhy pod očami a dokonca akné, čím znehodnocujeme efekt drahej starostlivosti o pleť. Naša pleť počas noci intenzívne regeneruje, aktivujú sa bunky produkujúce kolagén, čo zvyšuje pružnosť pleti a spomaľuje známky starnutia. Nedostatok kvalitného spánku tento proces spomaľuje a vedie k zvyšeniu jemných vrások a suchej pokožky.

Bude vás zaujímať

Adeel Ul-Haq, spánkový expert, pre mirror.co.uk odporúča ako riešenie spať na chrbte, čo minimalizuje tlak na tvár a zabraňuje tzv. “spánkovým vráskam”. Spanie na boku či bruchu môže časom viesť k tomu, že pokožka stráca symetriu a výrazové linky sa prehlbujú.

Ak je pre vás spánok na chrbte výzvou, saténové obliečky sú skvelou voľbou. Minimalizujú trenie a tlak na pleť, čo znižuje riziko predčasných vrások.

Ideálne je tiež meniť obliečky, hlavne na vankúše, aspoň raz týždenne, čím chránime pleť pred baktériami a nečistotami spôsobujúcimi akné.

Spánok však ovplyvňuje pleť aj ďalšími spôsobmi, píše magazín Sleep Review. Nedostatok spánku zvyšuje hladinu kortizolu, stresového hormónu, ktorý rozkladá kolagén, a preto oslabuje štruktúru pokožky, čo vedie k rýchlejšiemu starnutiu. Telo počas spánku odstraňuje toxíny cez lymfatický systém, čím pokožke dodáva sviežosť. Ak spánok chýba, pokožka nemá dostatok času na tento proces a čelí neustálemu pôsobeniu škodlivých látok, UV žiarenia a znečistenia.

Spánková poloha výrazne ovplyvňuje vzhľad pokožky. Ak pravidelne spíte na tej istej strane, tlak na tvár vedie k úbytku kolagénu a elastínu, čím môže tvár vyzerať asymetricky a “plochejšie”. Tým, že budete strany striedať, môžete tomuto efektu zabrániť. Ak chcete skutočne zlepšiť zdravie pokožky, Ul-Haq odporúča pokúsiť sa spať na chrbte: “Ak sa o to pokúšate, môžete si ľahnúť na chrbát s rukami a nohami pri tele alebo rozloženými ako hviezdica. Ak máte problémy s chrbtom, môžete pod neho umiestniť malý vankúš pre oporu.” Naopak, spánok na chrbte však nie je vhodný pre tehotné ženy ani pre osoby so spánkovým apnoe.

Na sociálnych sieťach spánok na chrbte naberá popularitu. Influencerka @yurileeeee v populárnom videu na TikToku prejavila “vďaku” za to, že spáva na chrbte, pretože sa obáva vrások z polohy na boku alebo bruchu. Používatelia v komentároch odporúčajú saténové obliečky, aby sa minimalizovali otlačky na tvári – jedna komentujúca uvádza: “Správne! Malý vankúš pod nohou mi pomáha, aby som sa neotáčala, milujem to.” Iná užívateľka, ktorá bojuje s polohou na chrbte, zdieľala: “Nemôžem si pomôcť, tak som si zaobstarala saténovú obliečku. Odvtedy som nemala na tvári žiadne otlačeniny od vankúša.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie