fbpx

Tieto faktory ovplyvňujú vznik rakoviny u mladých ľudí

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Mladí ľudia by podľa najnovšej správy mali venovať pozornosť šiestim kľúčovým faktorom, aby sa nestali obeťou rastúcej epidémie rakoviny. Mali by sa vyhýbať nadmernému užívaniu antibiotík, jesť červené mäso maximálne trikrát týždenne, nosiť kondómy a vyhýbať sa nadmernému pitiu, uviedla najväčšia organizácia pre výskum rakoviny v krajine. To však nie je všetko. 

V novej výročnej správe Americkej asociácie pre výskum rakoviny je rastúci výskyt viacerých druhov rakoviny u mladých ľudí v popredí záujmu. Správa AACR odhaduje, že v roku 2024 budú v USA diagnostikované dva milióny nových prípadov rakoviny vo všetkých vekových skupinách.

Z toho asi 4,2 percenta budú ľudia vo veku 18 až 50 rokov, o ktorých sa tradične predpokladá, že sú príliš mladí na to, aby sa u nich vyvinula rakovina. Predpokladá sa, že rakovina je spôsobená nešťastnou kombináciou vašich génov a prostredia.

Napriek tomu vedci ACCR uviedli, že asi 40 percent všetkých prípadov môže byť spojených so šiestimi rôznymi modifikovateľnými rizikovými faktormi.

U mladých ľudí to sú:

  • nezdravá strava,
  • obezita,
  • chemikálie v životnom prostredí,
  • antibiotiká,
  • alkohol,
  • sedavé zamestnanie.

Agentúra tvrdí, že každý by mal mať každý týždeň 150 minút miernej fyzickej aktivity, ako je jogging, plávanie alebo športovanie, a dva dni aktivity na posilnenie svalov, ako je zdvíhanie činiek. Nízka úroveň cvičenia v mladosti je spojená s rizikom vzniku rakoviny v dospelosti. Správa tiež zdôraznila stravu ako hlavnú hnaciu silu rakoviny u mladých ľudí.

Červené mäso maximálne trikrát týždenne

Vedci AACR uviedli, že konkrétne diéty, ktoré sa spoliehajú na červené mäso, vysoko spracované potraviny a nedostatok čerstvých produktov, vyvolávajú obavy. Tieto odporúčania vedú skupinu k tvrdeniu, že týždenne by sa nemali zjesť viac ako tri porcie červeného mäsa. Tiež hovoria, že spracované mäso, ako sú párky v rožku, slanina a saláma, by sa nemalo zaraďovať do bežnej stravy, pretože sa spája so zvýšeným rizikom viacerých druhov rakoviny.

Adolescenti a mladí dospelí majú tendenciu mať menej výživnú stravu ako starší dospelí – volia si pohodlie, ktoré nájdete vo fast foodoch. 45 percent mladých dospelých v USA uviedlo, že v rokoch 2013 až 2017 denne konzumovalo rýchle občerstvenie – v porovnaní s 37 percentami dospelých nad 40 rokov. „Zníženie alebo eliminácia konzumácie vysoko spracovaných potravín, rýchleho občerstvenia a potravín a nápojov s vysokým obsahom cukru je nevyhnutná na potlačenie epidémie obezity a zníženie záťaže súvisiacej s rakovinou,“ uvádza sa v správe.

Stopka pre sladené nápoje

Odporúčajú tiež vyhýbať sa nápojom – ako je sóda, džús, konzervovaná káva a energetické nápoje – ktoré obsahujú pridané cukry. Sú spájané s rakovinou pečene, hrubého čreva a cukrovkou. Štúdie ukázali, že konzumácia jedného alebo viacerých sladených nápojov denne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny pečene u niekoho 1,8-krát vyššie ako u tých, ktorí tak neurobili.

V reakcii na tieto zistenia správa AACR zdôraznila riešenia, ako je daň z cukru. Táto metóda, ktorá sa v súčasnosti používa v ôsmich jurisdikciách v USA, kladie vyššiu cenu na nápoje vyrobené s pridaným cukrom. Použitie tejto dane výrazne znížilo množstvo sladených nápojov spotrebovaných v oblastiach, dospel k záveru výskum z centra pre dôkazy obezity.

Problémom je aj alkohol

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie