Odhady očakávajú, že približne dve tretiny tohto odpadu budú v Indii pochádzať z piatich štátov: Rádžasthán, Gudžarát, Karnátaka, Tamilnád a Ándhrapradéš, kde sa nachádza osem z desiatich najväčších solárnych parkov v Indii. Indické právne predpisy síce nakladanie s odpadom regulujú, zodpovednosť ale vo finále leží na súkromných firmách, ktoré solárne vlastnia a prevádzkujú.
Recyklačné rodinné podniky
Nakladanie s opadom zo solárnych elektrární majú v Indii momentálne často na starosti hlavne neautorizované skupiny, ktoré panely demontujú, zhromažďujú, prepravujú a následne recyklujú. Medzi pracovníkov sa konkrétne radí napríklad Ind Tayyab, ktorý túto prácu vykonáva spoločne so svojimi rodinnými príslušníkmi.
„Oddeľujeme sklo a triedime rôzne kovy, ktoré sa dajú predať zvlášť,“ hovorí Tayyab pre The Guardian s tým, že nemá k dispozícii žiadne špeciálne bezpečnostné vybavenie, vďaka ktorému by pravdepodobnosť porezania sklom a ďalšími ostrými kovmi znížila. Vystačí si s holými rukami a nástrojmi, ktoré má bežne doma.
Rodinní príslušníci následne po úspešnom rozobraní nefungujúceho solárneho panelu obchádzajú výkupne a získané kovy v nich predávajú. Každý týždeň sa im podarí takto rozobrať a následne rozpredať asi 50 solárnych panelov. Tayyab a jeho blízki ale nie je sám, v Indii je takýchto ľudí niekoľko.
„Veľké firmy, ktoré tvrdia, že sa zaoberajú recykláciou solárneho odpadu, tú prácu často dávajú práve nám. Niekedy s nimi nemusíme podpisovať ani žiadne dokumenty,“ potvrdzuje pre britský server Ind menom Hussain, ktorý tiež nemá potrebnú licenciu.
Sám Hussain zamestnáva ďalších asi 50 ľudí, ktorí mu pomáhajú s demontážou panelov. „Najcennejšie je pre nás hlavne striebro,“ uzatvára Ind pre portál The Guardian.