Jeden z hlavných problémov pôvodnej štúdie spočíva vo vzorke ľudí, na ktorú sa výskum zameral.
Fajčenie cigariet je zlozvyk, ktorého sa mnohí ťažko zbavujú. Pred viac než 25 rokmi uverejnil British Medical Journal štúdiu, podľa ktorej by jedna cigareta mohla skrátiť život fajčiara o 11 minút.
Pozornosť médií a verejnosť táto informácia upútala široko-ďaleko. Jediný problém bol v tom, že štúdia mala niekoľko dosť významných nedostatkov, píše IFL Science.
Faktory, ktoré ovplyvňujú výsledky
Po tom, čo vedci prišli s novým výskumom, podľa najnovšieho odhadu vyfajčenie jednej cigarety môže váš život skrátiť až o 20 minút.
Jeden z hlavných problémov pôvodnej štúdie spočíva vo vzorke ľudí, na ktorú sa výskum zameral. Išlo výlučne o mužov, pričom najmä odhad úmrtnosti vychádzal len z údajov britských lekárov. Zistenia výskumu boli zaujímavé, avšak rozhodne by sa nedali aplikovať na širšiu verejnosť.
Nová štúdia od tímu University College London využila širší súbor údajov. Zahŕňalo aktuálnejšie údaje o úmrtnosti mužov zo štúdie British Doctors Study a údaje o úmrtnosti žien, ktoré boli súčasťou štúdie Million Women Study – obe sú upravené o ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť úmrtnosť, ako je socioekonomický stav a fyzická aktivita.
Vedci zistili, že muži fajčením stratili približne 10 rokov zo svojej očakávanej dĺžky života, zatiaľ čo ženy až 11 rokov. Ak vezmeme do úvahy priemerný počet cigariet vyfajčených za deň, autori píšu, že „by to viedlo k zvýšeniu odhadovanej priemernej dĺžky života na jednu cigaretu celkovo na 20 minút: 17 minút u mužov a 22 minút u žien.“
Hoci ide pravdepodobne o „zlepšenie“ oproti predchádzajúcej štúdii, autori novej štúdie sú opatrní a poznamenávajú, že ich výskum má aj výhrady, z ktorých hlavným je, že odhad je založený na priemerných hodnotách, napríklad množstva cigariet, medzi populáciami a vekmi ľuďmi.
Nestačí znížiť spotrebu
Zatiaľ čo fajčenie je nepopierateľne jednou z najväčších príčin predčasného úmrtia, chorôb a invalidity, ktorým sa dá predísť, zrnko pravdy nájdeme aj v tvrdeniach, že blízky v našom okolí sa dožil vysokého veku napriek tomu, že denne vyfajčil veľké množstvo cigariet.
Autor dodávajú, že „niektorí fajčiari žijú dlhý a zdravý život, zatiaľ čo iní podľahnú chorobám spojeným s fajčením a dokonca aj smrti vo veku 40 rokov.“
Vychádzali tiež z predpokladu, že fajčiari počas svojho života užívajú rovnaký počet cigariet denne a nie každá vyfajčená cigareta na niekoho zapôsobí vždy rovnakým spôsobom.
Zdôrazňovanie upozornení autormi však neznamená „zelenú“ pre fajčiarov, aby pokračovali v tomto zlozvyku alebo ho len obmedzili.
„Zdravotné riziká fajčenia nie sú lineárne,“ píšu, „a nestačí len znížiť spotrebu – na dosiahnutie maximálnych prínosov pre zdravie a život je potrebné úplné skončenie. “
„Prestať fajčiť v každom veku je prospešné, ale čím skôr fajčiari vystúpia z tohto eskalátora smrti, tým dlhšiemu životu a zdraviu sa môžu tešiť.“