fbpx

Ticho a šok. Orbánovým Fideszom po rezignácii prezidentky otriasa kríza

Na archívnej snímke z 28. apríla 2023 maďarská prezidentka Katalin Nováková v Budapešti. Maďarská prezidentka Katalin Nováková odstúpila z funkcie hlavy štátu. V súvislosti s kauzou amnestie muža odsúdeného za utajovanie prípadu sexuálneho zneužívania v detskom domove to prezidentka oznámila v sobotu podvečer 10. februára 2024 vo verejnoprávnej televízii M1. Zdroj: TASR/AP

Podobne nevhodný škandál sa napokon Fideszu „podaril“ už v decembri 2020, keď belgická polícia v čase covidového lockdownu nachytala maďarského europoslanca Józsefa Szájera na nepovolenom večierku. Člen Orbánovej strany presadil, aby v maďarskej ústave bola fráza o ochrane manželstva ako zväzku muža a ženy, v Bruseli sa však zúčastnil gay orgií.

Najväčšia maďarská opozičná strana Demokratická koalícia teraz vládu vyzýva, aby sa nástupca Novákovej volil v priamej voľbe. Na rozdiel od Českej republiky alebo Slovenska totiž Maďari o tom, kto bude hlavou štátu, nerozhodujú. Volia ju Orbánovi poslanci v parlamente.

„Rezignácia Novákovej a Vargovej prípad neuzavreli, naopak ho otvorili,“ napísal na sieťach líder Demokratickej koalície a bývalý premiér Ferenc Gyurcsány. Vládu viedol medzi rokmi 2004 a 2009.

Predseda poslaneckého klubu Fideszu Máté Kocsis mu však odkázal, že „to nefunguje tak, že keď je pri moci ľavica, volí si prezidenta, ale keď sme pri moci my, prezidenta volia ľudia“. Podľa portálu Daily News Hungary sa už dokonca objavilo najmenej jedno meno možného kandidáta. Krajne pravicové opozičné hnutie Naša Vlasť (Mi Hazánk) navrhuje 80-ročnú ekonómku a univerzitnú profesorku Magdolnu Csathovú.

„Bola by nadstraníckou prezidentkou a svoju hodnotu už preukázala svojou kariérou. Preto dúfame, že ostatné strany jej kandidatúru podporia,“ uviedlo hnutie, ktoré tiež presadzuje priamu voľbu prezidenta. Rádio Slobodná Európa (RFE/RL) potom pripomína, že v histórii postkomunistického Maďarska nie je Nováková prvým prezidentom, ktorý abdikoval.

Niekdajší olympijský šermiar Pál Schmitt, ktorého do funkcie dosadil Fidesz, v roku 2012 rezignoval kvôli tomu, že opísal svoju dizertačnú prácu. Na čele štátu nebol ani dva roky, uvádza stanica s tým, že v oboch prípadoch na prehrešky politikov upozornili nezávislé maďarské médiá.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie