Maďarsko sa po rezignácii prezidentky Katalin Novákovej ocitlo vo vzácnej politickej kríze. Hlava štátu odstúpila po tom, čo sa zistilo, že omilostnila muža, ktorý kryl zneužívanie detí. Podľa opozície to však nie je dosť. Myslí si, že by Orbánova vláda mala vyvodiť oveľa väčšie dôsledky. A že treba začať voliť prezidenta v priamej voľbe.
„Viktor Orbán sa nehanbil schovať za sukne dvoch žien namiesto toho, aby prevzal zodpovednosť. Nesmieme dopustiť, aby sa to skončilo takto,“ hovorí maďarská europoslankyňa za opozičnú stranu Momentum Anna Donáthová po tom, čo sa svojho postu vzdala nielen prezidentka Nováková, ale aj poslankyňa a bývalá ministerka spravodlivosti Judit Vargová.
Obe političky odchádzajú po tom, čo sa prevalilo, že prezidentskú milosť dostal muž, ktorý tutlal sexuálny škandál svojho nadriadeného. Riaditeľ štátneho detského domova bol odsúdený na osem rokov za zneužitie niekoľkých maloletých chlapcov v rokoch 2004 až 2016 a jeho zástupca na viac ako tri roky odňatia slobody. Než bol omilostený.
Maďarský premiér sa podľa agentúry AP k víkendovému zemetraseniu v domácej politike nevyjadruje. V reakcii na škandál len oznámil, že navrhne novelu ústavy, ktorá by zakázala udeliť milosť páchateľom zločinov na deťoch. „Pre pedofilov žiadna milosť byť nesmie,“ uviedol vo štvrtok na Facebooku, následným protestom pred sídlom prezidentky to však nezabránilo. Ľudia počas nich symbolicky hádzali plyšových medvedíkov.
Nováková sa predčasne vrátila z Kataru a na ďalší deň aj s Vargovou, ktorá jej milosť ešte ako ministerka podpísala, podali demisiu. „Orbán pozície dáva a zase berie,“ poznamenáva ďalšia opozičná poslankyňa Ágnes Vadai. „Obetuje každého, aby zostal pri moci,“ dodáva.
Premiérova strana Fidesz Maďarsku vládne nepretržite od roku 2010, za tú dobu ovládla justíciu aj médiá, čo vedie k pravidelnej kritike zo strany únijných inštitúcií. Súčasná kauza však rozdeľuje aj Orbánových voličov, upozorňuje AP s tým, že podľa niektorých odstúpili Nováková a Vargová preto, aby pred škandálom ochránili samotného premiéra.
„Tieto rezignácie idú proti logike toho, ako sa v Orbánovom režime doteraz budovala lojalita. Voličské jadro Fideszu to rozdeľuje v otázke, či sa tieto dve političky mali skutočne obetovať,“ hovorí analytik organizácie German Marshall Fund Dániel Hegedüs.
Podľa neho udelenie milosti niekomu, kto nútil zneužívané deti, aby svoju výpoveď stiahli, v očiach konzervatívnych maďarských voličov otriaslo dôveryhodnosťou nielen prezidentky, ktorá predtým pôsobila ako ministerka pre rodinu a prezentovala sa ako ochrankyňa tradičných hodnôt, ale celého Fideszu. „Myslím, že vo svojom internom prieskume jasne videli, že situácia začína byť nebezpečná a že kritické volebné skupiny odmietajú správanie exprezidentky,“ podotýka Hegedüs.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)