Thajské kráľovstvo plánuje zmierniť zákony tak, aby uľahčilo nezadaným ľuďom aj členom LGBTQ komunity mať deti. Ponúkne im napríklad liečbu neplodnosti v štátnych nemocniciach. Cieľom vlády je zvýšiť pôrodnosť, v krajine sa totiž rodí najmenej detí za posledných sedem dekád.
Podľa vládneho vyhlásenia má tamojšie ministerstvo zdravotníctva zmeniť zákony tak, aby umožnilo prístup k reprodukčným technológiám aj mladým mužom a ženám, ktorí túžia mať deti, ale nemajú partnerov, s ktorými by ich mohli mať. Informovala o tom agentúra Bloomberg .
Tento rok v marci potom vláda predstaví ďalšie opatrenia vrátane zriadenia kliník na podporu pôrodnosti v štátnych nemocniciach. „Tie budú ponúkať poradenské služby a liečbu neplodnosti,“ uviedla vo vyhlásení zástupkyňa hovorcu tamojšej vlády Kanika Aunjitová. Nemocnica podľa nej tiež posilní služby, ako je vnútromaternicové oplodnenie a oplodnenie in vitro.
Najmenej novorodencov za 70 rokov
Thajsko sa usilovne snaží zastaviť neustály pokles pôrodnosti a znižovania počtu obyvateľov, čo ohrozuje snahu krajiny juhovýchodnej Ázie upevniť svoju pozíciu výrobnej veľmoci v regióne. Podľa oficiálnych údajov klesol počet novorodencov v roku 2022 na 485 085, čo je najmenej za posledných 70 rokov, uvádza iDNES.cz.
Ak nebudú prijaté žiadne naliehavé opatrenia, počet obyvateľov Thajska by sa mohol počas nasledujúcich 60 rokov znížiť o polovicu na 33 miliónov, hovorí ministerstvo zdravotníctva. To by znížilo počet práceschopného obyvateľstva na približne 14 miliónov zo súčasných 46. „Spôsobí to vážny nedostatok pracovných síl, ovplyvní ekonomiku, spoločnosť a bezpečnosť krajiny,“ uviedol rezort.
Zvýšenie pôrodnosti v marci vláda tiež označí za „národnú agendu“, pričom sa bude zaoberať aj možnosťami zdieľania výdavkov a záťaže spojenej s výchovou detí, uviedla Kanika Aunjit.
Najnižšiu pôrodnosť má Južná Kórea
Thajsko nie je zďaleka jedinou ázijskou krajinou, ktorú trápi nízky počet novorodencov. Problému čelí aj napríklad Južná Kórea, ktorá v posledných rokoch vykazuje najnižšiu mieru pôrodnosti na svete. Ukazovateľ, ktorý udáva priemerný počet detí, ktoré žena počas života porodí, momentálne dosahuje úroveň 0,78. Oficiálne prognózy kórejského štatistického úradu navyše tvrdia, že do roku 2025 sa tento ukazovateľ prepadne až na 0,65.
Aj mnoho európskych krajín musí riešiť problém v podobe rýchleho starnutia svojej populácie. Rýchlosť a dopady ale zmierňuje pomerne značná imigrácia. Krajiny ako Južná Kórea, Japonsko alebo Čína sa ale masovému prisťahovalectvu skôr vyhýbajú.