Tetovanie zvyšuje výskyt rakoviny. Jeho veľkosť nerozhoduje

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/Kireyonok_Yuliya, prostooleh

„Už vieme, že keď sa tetovacia farba dostane do kože, telo to interpretuje ako niečo cudzie, čo by tam nemalo byť, a aktivuje imunitný systém. Veľká časť atramentu je transportovaná do lymfatických uzlín, kde sa ukladá,“ hovorí Nielsen.

Vedci však zdôrazňujú potrebu ďalšieho výskumu na potvrdenie týchto zistení. „Je dôležité si uvedomiť, že lymfóm je zriedkavé ochorenie a naše výsledky platia na skupinovej úrovni. Výsledky je teraz potrebné overiť a ďalej skúmať v iných štúdiách. Takýto výskum už prebieha,“ hovorí Nielsen.

Veľkosť nerozhoduje

Výskumná skupina spočiatku predpokladala, že rozsiahle tetovania môžu byť spojené s vyšším rizikom rakoviny v porovnaní s malými tetovaniami.

O to prekvapivejšie bolo zistenie, že veľkosť tetovania nehrá rolu. Tetovanie bez ohľadu na veľkosť môže vyvolať zápal, a tým prispievať k rozvoju rakoviny.

Väčšina ľudí si dáva tetovania v mladom veku, čo znamená, že ich telá sú vystavené tetovaciemu atramentu po dlhé roky, avšak dlhodobé zdravotné účinky tohto vystavenia sú stále málo preskúmané.

Výskumná skupina plánuje pokračovať v štúdiách, aby zistila, či tetovania súvisia aj s inými typmi rakoviny alebo zápalovými ochoreniami. „Ľudia budú pravdepodobne chcieť naďalej vyjadrovať svoju identitu prostredníctvom tetovania, a preto je veľmi dôležité, aby sme sa ako spoločnosť mohli uistiť, že je to bezpečné.“

Nielsen apeluje na to, aby bola verejnosť informovaná o možných zdravotných rizikách tetovaní a aby sa tetovania vykonávali za bezpečných podmienok.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie