Tetovanie súvisí s agresívnou formou rakoviny. Telo ho považuje za „niečo cudzie“

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay.com

Pri tetovaní dochádza k vstrekovaniu cudzej látky do tela, nemôže to teda viesť k problematickým obranným reakciám? Švédsky výskum naznačuje, že touto obavou sa treba zaoberať. Ukázalo sa, že tetovanie súvisí s rizikom vzniku lymfómu. Ide o zriedkavú, ale agresívnu formu rakoviny.

Nedávna švédska štúdia ukázala, že ľudia s tetovaniami môžu mať o 21 % vyššie riziko vzniku lymfómu v porovnaní s tými bez tetovania. Riziko sa zdá byť najvyššie u tých, ktorí mali tetovanie menej ako dva roky pred diagnostikou, a klesá medzi tretím a desiatym rokom od aplikácie tetovania, hoci po 11 rokoch môže opäť stúpať.

„Telo vníma tetovaciu farbu ako niečo nepôvodné, cudzie,“ vysvetľuje Christel Nielsen z Katedry laboratórnej medicíny Lundskej univerzity, “ako niečo, čo treba odstrániť.“ Potvrdzuje tiež, že tetovanie preto vyvoláva dlhodobú imunitnú reakciu, pri ktorej sa telo snaží bojovať proti votrelcovi. Značná časť farebných častíc atramentu potom končí v lymfatických uzlinách.

Doteraz nebolo známe, ako ďalej ovplyvňuje zdravie tamojších ľudí. Švédsky výskum, zhrnutý v štúdii v časopise The Lancet, otvoril dvere k lepšiemu poznaniu.

Vyššie riziko vzniku lymfómu

Švédski výskumníci pomocou registrov ľudí s rakovinou zahrnuli do štúdie všetkých, ktorým bol v rokoch 2007 až 2017 diagnostikovaný lymfóm. Následne s nimi veľmi podrobne rozoberali faktory ich životného štýlu, ako sú typické spúšťače v podobe fajčenia alebo rôznych stravovacích návykov a environmentálnych záťaží. Zaujímali sa však aj o tetovania, ich umiestnenie, veľkosť, vek vytetovaného obrázku a použité farby.

Potom všetko dôsledne porovnávali s kontrolnými skupinami, a to naprieč vekom, pohlavím. Celkovo sa do štúdie zapojilo 5 591 ľudí. Analýzou výsledkov zistili, že tetovaní ľudia mali o 21 percent vyššie riziko lymfómu ako ľudia bez tetovania. Riziko spojené s vystavením tetovaniu bolo najvyššie v prípade difúzneho veľkobunkového lymfómu B a folikulárneho lymfómu.

Kolektív autorov s vedeckou triezvosťou zdôrazňuje, že výskum otvára priestor pre ďalšie skúmanie, nie pre paniku. „Je dôležité si uvedomiť, že malígny lymfóm je sám o sebe veľmi zriedkavým ochorením a že zvýšenie rizika súvisí s veľmi nízkym východiskovým rizikom,“ dodáva Mats Jerkeman, spoluautor štúdie.

„Dvadsaťdva ľudí zo stotisíc vo Švédsku sa zaoberá lymfómom, čisto štatisticky povedané,“ vypočítava. Ak teda tetovanie zvyšuje riziko, zvyšuje riziko ochorenia, ktoré je veľmi agresívne, ale pomerne zriedkavé.

Výskumníci pridávajú niekoľko ďalších zaujímavých faktov. Nezistili žiadny významný rozdiel v riziku spojenom s rôznymi farebnými schémami, a to napriek jasným rozdielom v chemickom zložení čiernych a farebných atramentov. Veľmi pravdepodobne nezáleží ani na veľkosti tetovania. Malé aj veľké vyvolávajú v tele imunitnú reakciu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie