Na istream.sk nájdete od septembra každý mesiac recenziu vybraného slovenského výrobku. Testujeme výrobky, ktoré majú čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie zloženie. Testovali sme už slovenskú bryndzu, slovenskú červenú papriku a tentoraz sme siahli po výrobku, ktorý určite nechýba ani vo vašej špajzi: sladký kečup.
Na trhu nájdete množstvo kečupov s rôznym zložením. Základ každého z nich tvoria paradajky, respektíve paradajkový pretlak. Do testovania sme zahrnuli štyroch rôznych výrobcov, ktorých produkty sa dajú bežne kúpiť v obchodoch.
Základné informácie
Každý obchod ponúka iné druhy a balenia kečupu. Rozlišujú sa svojím zložením, zastúpením korenín, množstvom cukru a v neposlednom rade aj informáciami na obale. Základné rozdelenie kečupu znie: sladký alebo pikantný.
Ja som sa rozhodol pre sladký, vzhľadom k tomu, že je univerzálnejší, a vhodný aj pre deti. Základ každého výrobku tvorí paradajkový pretlak, ktorý sa vyrába z čerstvých paradajok. Ten sa podľa špecifických receptúr každého výrobcu následne dochucuje koreninami, cukrom a soľou.
Zloženie kečupu
Pôvod paradajok, teda miesto, kde dozreli, nie je povinný údaj, a tak ho výrobcovia na obaloch ani neuvádzajú. Na niektorých obaloch však nájdete informácie, ktoré naznačujú, že paradajky dozreli vonku (na slnku).
Kečupy sa v zásade rozlišujú v dvoch základných parametroch: množstvo paradajok použitých na 100 g kečupu a prítomnosť škrobu. Škrob sa používa na zahustenie a v prípade, že ho výrobca nepoužije, hustotu kečupu zvýši jedine tým, že zvýši podiel paradajok. Žiaden výrobca neuvádza presné použitie korenín. Je to najmä preto, aby si zachovali svoje výrobné tajomstvo.
Testovanie kečupu
Testoval som štyri druhy sladkého kečupu. Testovanie prebehlo naslepo, v miskách označených číslami. Medzi každou ochutnávkou som neutralizoval chuť v ústach čistou vodou a použil čistú lyžičku.
Ako to celé dopadlo?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)