Testovali sme kyslú kapustu: Táto značka zapáchala hnilobou, víťaz vás šokuje

Reklama
Zdroj: Peter Wetzler

Testoval som 4 druhy výrobkov, ktoré sa dajú bežne kúpiť v našich potravinách. Do testovania som zahrnul bio produkt, remeselný produkt priamo od pestovateľa a bežne dostupné produkty. Niektorí výrobcovia pridávajú do kyslej kapusty aj stabiliátory a konzervanty, tieto výrobky boli z testu automaticky vyradené, pretože samotný spôsob kvasenia (fermentácie) spolu so soľou funguje ako konzervant.

Zdroj: Peter Wetzler

Ochutnávka prebehla naslepo a medzi každou z nich som si ústa prepláchol čistou vodou. Výsledky testovania som si zapísal, a až po ochutnaní a zapísaní štvrtej vzorky som jednotlivé vzorky priradil ku konkrétnym výrobkom. Tri zo štyroch testovaných výrobkov sú slovenského pôvodu a nie všetky testované výrobky mali lokálny pôvod kapusty. Výsledky testovania si pozrite v prehľadnej tabuľke.

č. 1: BIO Kyslá Kapustač. 2: Kyslá kapusta Svederníkč. 3: Kyslá kapusta Andacoč. 4: Kyslá kapusta Horti
Kúpené vDM drogériaZrnkoBillaStarý otec
Kyslosťprimeranávýraznávýraznávýrazná
Chrumkavosťvýraznámiernaveľmi výraznámierna
Množstvo soli (na 100g))1,2gneuvedené2,2g1,8g
Veľkosť kúskovrovnomerná, malárovnomerná, strednánerovnomerná, aj veľké kúskyrovnomerná, malá
Farbabledo žltábledo hnedábledá (do biela)bledo žltá
Vôňapríjemná kapustovávýrazná kapustováprijemná, citrusovánepríjemná, hnilobná
Celková chuťvynikajúcaveľmi dobrávynikajúcazlá
Pôvod kapustyNemeckoSlovenskoSlovensko
Pasterizáciaánoánonienie
CELKOVÉ HODNOTENIE4/54/55/51/5

Zhrnutie

Testovanie kyslej kapusty prinieslo prekvapivé výsledky. Test vyhrala kyslá kapusta Andaco, pretože chutila najlepšie a bola aj mimoriadne chrumkavá. Napriek tomu, že získala maximálny počet bodov, je potrebné pripomenúť, že nemá jednoznačne uvedený zdroj kapusty na obale. Pri uvedení “EÚ” zväčša platí, že základná zložka pochádza z viacerých krajín, prípadne sa pôvod a zdroj mení.

Najprekvapivejší výsledok dosiahla kapusta z DM-ky, ktorá bola jediná označená ako bio a mala na obale aj jednoznačne uvedenú krajinu pôvodu kapusty. Známa kapusta zo Svederníka chutila dobre, ale jej farba nebola na pohľad príjemná. Tento výrobca sa na pestovanie a spracovanie kapusty špecializuje. Naopak, sklamaním bola kapusta zo Starého otca, ktorá mala na obale uvedené, že ide o prémiový produkt. Kapusta nevoňala príjemne a ani nechutila dobre. Aj preto si v teste vyslúžila iba jednu hviezdičku.

Pri výbere kapusty odporúčam kupovať živý, t. j. nepasterizovaný produkt, pretože práve ten má najväčší zdravotný potenciál. Je pravda, že zväčša kapustu tepelne upravujeme, ale pri krátkej a správnej príprave sa v nej určite nejaké mikroorganizmy zachovajú. Najlepšie je však konzumovať surovú kapustu a využiť tak jej maximálny potenciál. Tak ktorú si vyberiete vy?

Testoval som už aj slané tyčinky, mozzarellukyslé uhorkynealkoholické pivojahodové nanukyslovenské tvarohové dezertyslovenskú bryndzu, pečeňové paštétyslovenskú červenú papriku, slovenský kečup, kimchi, kyslú smotanu či zemiakové chipsy dostupné v slovenských obchodoch.

Kyslú kapustu testoval Lokálžrawetz

Som Lokálžrawetz a o lokálnom a sezónnom jedle blogujem roky. Slovensko mám prejdené krížom-krážom, počas mojich potuliek som objavil množstvo úžasných fariem a gazdovstiev a jedinečných slovenských výrobcov.

Som presvedčený o tom, že práve konzumácia sezónnych a lokálnych potravín je pre nás prirodzená a dôležitá. Prostredníctvom môjho blogu môžete nahliadnuť do zákulisia slovenských poľnohospodárov pomocou článkov, fotoreportáží či videí. Na jedinečnej mape si môžete nájsť aj svojho farmára – podľa toho, čo aktuálne potrebujete a kde sa práve nachádzate.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie