Medzi každou ochutnávkou sme neutralizovali chuť v ústach a použili čistú lyžičku. Zaujímavé je spomenúť aj to, že na troch obaloch bol uvedený pôvod samotnej papriky, pričom na jednom z nich bolo uvedené nejednoznačne a na štvrtom chýbalo úplne.
Paprika a jej pôvod
Slovenská legislatíva neprikazuje výrobcovi, aby uviedol na obale, odkiaľ pochádza základná ingrediencia. Miesto výroby ani EAN kód vám nepovedia o pôvode papriky nič. V praxi to funguje tak, že sa na Slovensku vyrobí napríklad mletá paprika, ktorá však zo Slovenska nepochádza.
Ak výrobca na obale naznačuje, že ide o “slovenský výrobok”, napríklad tým, že umiestni na obal slovenskú vlajku, musí pôvod základnej suroviny uviesť, aby sa zákazník nedostal do omylu. To bol aj prípad papriky od výrobcu Thymos. Na podobnom obale od výrobcu Mäspoma sa pre absenciu vlajky táto informácie nenachádzala. Na obale od bio papriky je tento údaj povinný, rovnako to platí aj v prípade výrobku označené logom “Chránené zemepisné označenie”.
Je teda dôležité obaly výrobkov a nenechať sa zmiasť “okatými” značkami, vlajkami a ilustračnými obrázkami.
V slepom teste dopadla s najlepším hodnotením sladká lahôdková paprika od značky Mäspoma. Paprika mala zo všetkých vzoriek najvýraznejšiu farbu, vôňu a chuť. Ako jediná vzorka nebola horká. Po prepočte na jedno kilo je tento výrobok zároveň aj najdrahší. Na druhej strane, výrobok od Mäspomy neobsahoval ako jediný doplňujúci údaj o pôvode papriky.
Papriku testoval Lokálžrawetz
Som Lokálžrawetz a o lokálnom a sezónnom jedle blogujem roky. Slovensko mám prejdené krížom-krážom, počas mojich potuliek som objavil množstvo úžasných fariem a gazdovstiev a jedinečných slovenských výrobcov.
Som presvedčený o tom, že práve konzumácia sezónnych a lokálnych potravín je pre nás prirodzená a dôležitá. Prostredníctvom môjho blogu môžete nahliadnuť do zákulisia slovenských poľnohospodárov pomocou článkov, fotoreportáží či videí. Na jedinečnej mape si môžete nájsť aj svojho farmára – podľa toho, čo aktuálne potrebujete a kde sa práve nachádzate.