Dva testované výrobky od výrobcu Sojaprodukt neobsahovali jogurtové kultúry, nemožno ich teda považovať za jogurt. Ich názov bol na obale korektne uvedený: “dezert”.
Iba jeden výrobok (č. 1) mal dominantnú chuť základne zložky, v tomto prípade maku. U ostatných vzoriek dominovala práve chuť ochucujúcej zložky, ktorá bola najvýraznejšia vo výrobku č. 2 a č. 4. Tieto obsahovali aj kúsky ovocia, čo sa pozitívne podpísalo na celkovom dojme, a najmä na chuti a konzistencii.
Bio produkt č. 2 mal spomedzi všetkých výrobkov najvýraznejšiu farbu. Spolu s výrobkom č. 4 sa celkovou chuťou a najmä konzistenciou najviac priblížili klasickým mliečnym jogurtom. Zaujímavé je aj porovnanie množstva tukov a cukrov. Výrobok č. 3 obsahoval takmer dvakrát viac cukru ako víťazný produkt č. 2. Množstvo tuku, ktoré má vplyv na celkovú chuť a konzistenciu bolo najvyššie v poslednej testovanej vzorke.
Pri výbere podobných výrobkov odporúčam siahnuť najmä po tých, ktoré obsahujú aj jogurtové kultúry. Zaradenie týchto výrobkov je príjemné obohatenie jedálnička, a v rámci pestrej a rozmanitej stravy v nôm môže mať svoje zastúpenie. Je však potrebné myslieť na to, že v porovnaní s klasickými mliečnym jogurtami neobsahuje napr. vápnik.
Testovali sme už aj slovenské tvarohové dezerty, slovenskú bryndzu, slovenskú červenú papriku, slovenský kečup, kimchi, kyslú smotanu či zemiakové chipsy dostupné v slovenských obchodoch.
Vegánske alternatívy jogurtov pre vás testoval Lokálžrawetz
Som Lokálžrawetz a o lokálnom a sezónnom jedle blogujem roky. Slovensko mám prejdené krížom-krážom, počas mojich potuliek som objavil množstvo úžasných fariem a gazdovstiev a jedinečných slovenských výrobcov.
Som presvedčený o tom, že práve konzumácia sezónnych a lokálnych potravín je pre nás prirodzená a dôležitá. Prostredníctvom môjho blogu môžete nahliadnuť do zákulisia slovenských poľnohospodárov pomocou článkov, fotoreportáží či videí. Na jedinečnej mape si môžete nájsť aj svojho farmára – podľa toho, čo aktuálne potrebujete a kde sa práve nachádzate.