Testované druhy chipsov som kúpil v rôznych obchodoch, všetky sú bežne dostupné. Pôvod základnej zložky, zemiakov, nie je povinný údaj, a tak ho väčšina výrobcov jednoznačne na obale neuvádza.
Zhrnutie
Otestoval som 4 druhy slaných chipsov. Vybral som značky, ktoré sú na našich pultoch bežne dostupné a sú medzi zákazníkmi obľúbené. Medzi otestovanými výrobkami sa nachádzali tie predávané pod vlastnou značkou, ale aj tie vyrobené pre jednotlivé obchodné reťazce. Najväčšie rozdiely boli v slanosti a v kvalite použitých zemiakov, ktorú som kontroloval vizuálne.
Čo sa týka napríklad chrumkavosti, rozdiely boli skutočne minimálne a posudzovali sa ťažko. Krajinu pôvodu zemiakov som zistil po ďalšom vyhľadávaní na webe či pri konverzácii s výrobcom.
V slepom teste vyšli najlepšie slané chipsy z Lidla, najmä pre svoju slanosť, farbu a kvalitu zemiakov. Naopak, najhoršie hodnotenie získali chipsy Slovakia, ktoré boli zo všetkých skúmaných vzoriek najslanšie.
Testovali sme už aj slovenské tvarohové dezerty, slovenskú bryndzu, slovenskú červenú papriku, slovenský kečup, kimchi či kyslú smotanu dostupnú v slovenských obchodoch.
Zemiakové lupienky pre vás testoval Lokálžrawetz
Som Lokálžrawetz a o lokálnom a sezónnom jedle blogujem roky. Slovensko mám prejdené krížom-krážom, počas mojich potuliek som objavil množstvo úžasných fariem a gazdovstiev a jedinečných slovenských výrobcov.
Som presvedčený o tom, že práve konzumácia sezónnych a lokálnych potravín je pre nás prirodzená a dôležitá. Prostredníctvom môjho blogu môžete nahliadnuť do zákulisia slovenských poľnohospodárov pomocou článkov, fotoreportáží či videí. Na jedinečnej mape si môžete nájsť aj svojho farmára – podľa toho, čo aktuálne potrebujete a kde sa práve nachádzate.